Dejte pozor na gepardy. Bojovníci Tálibánu se zbavují tenisek Cheetah

Teror na rozhraní módy a PR: Ozbrojenci Tálibánu se zbavují tenisek Cheetah, aby vypadali profesionálněji.

Dejte pozor na gepardy. Bojovníci Tálibánu se zbavují tenisek Cheetah
ilustrační foto | Profimedia.cz

Když přijedete do Afghánistánu a budete z nějakého důvodu chtít navázat kontakt s radikálními islamistickými bojovníky z hnutí Tálibán, máte to poměrně jednoduché. Stačí koukat mužům na boty; objevíte-li skupinku v kotníkových teniskách značky Cheetah, tedy gepard, budete nejspíš na správné stopě. Ale musíte si pospíšit.

Proti Sovětům…

Tyhle sportovní boty jsou již desítky let největším hitem stejnojmenné pákistánské firmy. V minulosti je nosili především sportovci; ti špičkoví mezi nimi je též s úspěchem propagovali. Postupem doby se však nejvíce klientely začalo rekrutovat ze sousedního Afghánistánu - a nebyla to klientela ledajaká. 

Když na začátku 80. let začali Afghánci za podpory CIA bojovat proti sovětským okupantům, oblíbili si boty Cheetah kvůli jejich odolnosti. Z původně praktického oblečení pro sportovní aktivity se rychle stal odznak profesionálně připraveného bojovníka.

Nebylo divu. Rekruti protisovětského boje přicházeli z celého muslimského světa a jejich výstroj (o výzbroji nemluvě) mnohdy nestála za mnoho. Gepardí boty tehdy naopak představovaly tu nejdražší kvalitu na trhu. Vlastnit pár či dva takových trvanlivých a přitom lehkých bot začalo mezi příslušníky hnutí brzy patřit k dobrému tónu.

Na začátku 90. let nechal Michail Gorbačov sovětská vojska stáhnout a Afghánci si museli s válčením vystačit sami. Zhostili se toho dobře: Občanskou válkou strávila chudá hornatá země drtivou většinu následujícího desetiletí, než ji z bratrovražedného boje vysvobodili Američané vlastní invazí v roce 2001. 

… i proti Američanům

Washingtonu zprvu šlo o Usámu bin Ládina a další členy vedení teroristické skupiny al-Káida, jež v Afghánistánu sídlilo. Postupem doby však Američané přibírali nové a nové nepřátele, až se jim povedlo prakticky veškeré obyvatelstvo sjednotit v protiamerickém odporu. Tálibán stál v jeho čele - a v něm měl bojovníky hrdě obuté v gepardech.

Bylo to veřejným tajemstvím, agentura Reuters popsala, jak prodejci obuvi schovávají řečené boty do zapadlých koutů svých krámků, aby na sebe bojovníci či jejich nákupní manažeři při nákupu neupoutávali pozornost. „Víte, kdo jsou ti lidé, kteří skoupí třeba 50 párů najednou?“ ptal se agenturní novinář. Dostalo se mu vždy stejné odpovědi: „Neptal jsem se.“

Američtí prezidenti Barack Obama a Donald Trump začali množství svých vojáků v Afghánistánu redukovat a tentokrát to neznamená, že by tálibánci zpohodlněli. Naopak, jak zjistil reportér agentury Reuters, potřebují znovu působit profesionálněji než dosud. Znovu s tím mají co do činění tenisky Cheetah - jen s tím rozdílem, že tentokrát se jich tálibánci zbavují, aby si pořídili skutečnou vojenskou obuv.

Z toho je vidět, že ani v prostředí prosyceném střelným prachem nezůstávají marketing a móda stranou. Jen jestli chcete bojovníky vystopovat podle tenisek, měli byste se do toho pustit co nejdříve, než Tálibán svoji transformaci dokončí.