Vybrané články
z týdeníku The Economist

Dědictví hanby a příležitosti. Republikáni zaplatí za pakt s Trumpem vysokou cenu

Invaze na Capitol Hill a dvojité vítězství demokratů v Georgii změní průběh Bidenova prezidentství.

Dědictví hanby a příležitosti. Republikáni zaplatí za pakt s Trumpem vysokou cenu
ilustrace Vojtěch Velický

Před čtyřmi lety stál Donald Trump na schodech Kapitolu, skládal prezidentský slib a sliboval ukončení „amerického masakru“. Svoje prezidentské období zakončil výzvou davu, aby pochodoval na Kongres – a jeho velebením, když se uchýlil k násilí. Iniciátorem smrtícího útoku na srdce americké demokracie byl nade vši pochybnost právě Trump. Jeho lži přiživovaly pocit křivdy, jeho neúcta k ústavě ji obrátila proti Kongresu a jeho demagogie zapálila doutnák. Záběry rozvášněného davu útočícího na Kapitol, které vyvolaly jásot v Moskvě a v Pekingu a zármutek v Berlíně a Paříži, se stanou symbolem Trumpova neamerického prezidentství.

Násilí na Capitol Hillu mělo být demonstrací síly. Ve skutečnosti však maskovalo dvě porážky. Zatímco se Trumpovi stoupenci probíjeli do budovy, Kongres potvrzoval výsledky prezidentovy nevyvratitelné listopadové porážky. Zatímco lůza rozbíjela okna, demokraté oslavovali dvojici nepravděpodobných vítězství v Georgii, která jim zajistila kontrolu nad Senátem. Rozčarování davu bude rezonovat celou Republikánskou stranou, která se rázem ocitne v totální opozici. A to bude mít důsledky pro prezidentství Joea Bidena, jenž se 20. ledna ujme úřadu.

Historická porážka

Ponecháme-li stranou nesmysly o ukradených volbách, ukáže se republikánské fiasko za Trumpovy vlády v plném rozsahu. V roce 2016 dobyli Bílý dům a udrželi si nadvládu v obou komorách Kongresu, ovšem dvojitá porážka z Georgie znamená, že za pouhé čtyři roky o všechno přišli. Něco takového se republikánům stalo naposledy v roce 1892, kdy zprávy o potupě Benjamina Harrisona putovaly ještě telegrafem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit