De Blasio: starosta farizej

Bill de Blasio štve Newyorčany dlouhodobě. Teď je vyzývá, aby se navzájem udávali.

De Blasio: starosta farizej
Starosta New Yorku Bill de Blasio | Profimedia.cz

Před šesti lety vstupoval do pozice starosty New Yorku s velkými nadějemi a obrovskou podporou. Billu de Blasiovi pomohla i jeho tvrdá kritika předchůdce Michaela Bloomberga, jehož dlouhé působení v čele největšího amerického města už lidi unavovalo.

I nástup do úřadu byl z pohledu demokratického politika energický a hlavně efektivní. Zasadil se o zvýšení minimální mzdy, počet zločinů ve městě začal klesat a kromě jiného také omezil kontroverzní bezpečnostní strategii „stop and frisk“, při které mohli policisté bez udání důvodu zadržet a zkontrolovat podezřelou osobu, což bylo vnímáno jako rasistický nástroj zaměřený na Afroameričany a Hispánce.

V posledních letech ale de Blasiova popularita strmě klesá. Projevilo se to například v jeho prezidentské kampani, která skončila naprostým fiaskem. Podle Newyorčanů se jejich starosta chová pokrytecky.

(Ne)ekologický starosta

Jako představitel progresivistického křídla Demokratické strany klade navenek velký důraz na ekologii. Před rokem ostatně po vzoru polarizující kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezové představil vlastní Nový zelený úděl, megalomanský plán za 14 miliard dolarů, kterým chce udělat z New Yorku „zelenější město“.

Jedním z cílů jeho boje jsou například klasické mrakodrapy ze skla a oceli, jejichž další stavbu chce zakázat, a ty stávající pokutovat, pokud nesníží svou uhlíkovou stopu. Týká se to i slavné dominanty města Empire State Building.

De Blasio se přitom sám ekologicky moc nechová. Denně jezdí svým SUV do 18 kilometrů vzdálené posilovny v rodném Brooklynu. Tohoto pravidelného rituálu se odmítl vzdát i poté, co se ocitl pod tlakem médií a veřejnosti. „Pocházím z brooklynské čtvrti. Je to můj domov, kam pravidelně jezdím, abych s ním zůstal propojen a nedostal se do bubliny, což pro řadu politiků představuje obrovský problém,“ snažil se celou věc ještě otočit ve svůj prospěch.

Politické body si de Blasio nenahrál ani listopadovým útokem na společnost FedEx, které vyhrožoval, že začne z ulic Manhattanu zabavovat doručovací roboty, protože jejich testovací nasazování neschválila radnice, a navíc ucpávají ulice. Odpovědí mu hned byly kritické hlasy Newyorčanů, podle nichž jsou naopak roboti výrazně lepší alternativou za velká doručovací auta, a zároveň připomenutí, že on sám proti nadměrnému zatěžování ulic velkou aktivitu nevyvíjí.

Udávejte se

Současná napjatá situace kolem pandemie koronaviru pak přinesla další de Blasiův přešlap. Nechal totiž zřídit speciální linku, na které se měli Newyorčané navzájem udávat z nedodržování bezpečných rozestupů. Lidé na sebe ale „práskat“ odmítli a linku zaplavili vulgaritami, vztyčenými prostředníčky, fotkami pánských přirození a například také memy, na kterých de Blasiovi přidělávali hitlerovský knírek.

Byl to přitom de Blasio, kdo začátkem března vyzval obyvatele New Yorku, aby dál žili bez omezení a normálně chodili ven. I po vyhlášení doporučení zůstat doma navíc denně jezdil osmnáct kilometrů na procházku do parku. A neodpustil si ani svou oblíbenou posilovnu. „Skoro nikdo tam nebyl,“ hájil se. Není se co divit, když předtím na lidi apeloval, aby do nich nechodili.

Že je de Blasio fanouškem baseballového týmu Boston Red Sox ve městě, které uctívá Yankees a solidní popularitu tam má i druhý lokální tým Mets, je pro Newyorčany už jen okrajový problém.

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní