Data sem, data tam

Soud zrušil pokutu, kterou e-shop Mall.cz v minulosti dostal za únik osobních dat 700 tisíc klientů. Potrestat někoho za podobnou věc bude napříště podstatně složitější

Data sem, data tam
Podle soudu nelze Mall automaticky trestat za to, že mu data unikla. Rozhodující je, jestli učinil přiměřená opatření, aby jejich krádeži – třeba i neúspěšně – zamezil. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Zákazníci jednoho z největších českých e-shopů Mall.cz zažili před pár lety hodně nepříjemnou věc. Kdosi z databází zmíněného internetového obchodníka ukradl osobní data 700 tisíc klientů a pověsil je na internet. Společnost za to dostala v roce 2018 od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Nejvyšší správní soud však předminulý čtvrtek Mallu vyhověl a pokutu zrušil. Jde o mimořádně důležitý rozsudek, z něhož budou soudy v příštích letech vycházet a který má potenciál změnit zaběhlou praxi.

Otázka zní, jestli je to dobře, nebo špatně. Internetovým obchodníkům, jako je Mall – ale třeba také nemocnicím, které hackerům v poslední době opakovaně čelily –, rozsudek nepochybně pomůže vyhnout se postihu v případě, že se stanou obětí profesionálně vedeného kybernetického útoku. Pro jejich zákazníky to ale úplně dobrá zpráva není: potrestat někoho za únik citlivých dat bude nejspíš v budoucnu podstatně složitější než dnes.

Hlavně mít náležitá opatření

Nejdřív co se vlastně stalo. Kdy přesně a za jakých okolností zmizela zmíněná osobní data – jméno, e-mail, heslo k účtu a případně telefonní číslo – skoro 736 tisíc zákazníků, není jasné. Z rozsudků každopádně plyne, že se tak stalo někdy před koncem roku 2014. Následně tyto údaje někdo rozšifroval a 27. července 2017 je pověsil na server Ulozto.cz. Dodejme, že až do okamžiku zveřejnění o úniku nikdo – včetně Mallu – nevěděl. Pokuta, kterou za to Mall dostal, byla vysoká, ovšem ÚOOÚ to zdůvodnil skutečností, že firma je v oboru profesionálem a zpracovává velké množství osobních dat. Mall si to každopádně nenechal líbit a podal k Městskému soudu v Praze žalobu, ve které tvrdil, že nijak nepochybil. Městský soud ji však letos v létě zamítl.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit