Dánské sociálnědemokratické dilema: pokračovat na levici, nebo jít víc do středu?

Dánská sociální demokracie jasně vyhrála volby. Premiérka Frederiksenová ale tváří v tvář krizi a válce váhá, zda má pokračovat v křehké levicové spolupráci

Dánské sociálnědemokratické dilema: pokračovat na levici, nebo jít víc do středu?
Mette Frederiksenová | Profimedia.cz

Když před rokem vyhráli norští sociální demokraté volby a jejich šéf Støre sestavil nový kabinet, vypadalo to na velký severský sociálnědemokratický návrat.

Kdo si tehdy myslel, že je to signál celoevropského socialistického comebacku, je dávno vyveden z omylu. V Evropě a po letošku už ani v samotné Skandinávii žádná socialistická idylka nevládne. První švédská premiérka a sociální demokratka Magdalena Anderssonová sice s náskokem vyhrála volby, ale většinu v parlamentu získala středopravice. Novým premiérem se stal konzervativec Ulf Kristersson, jenž sestavil vládu s křesťanskými demokraty a liberály a opírá se o tichou parlamentní podporu pravicově populistických Švédských demokratů.

Mette a/nebo Løkke

Také v čele dánského kabinetu dosud stála do voleb žena a sociální demokratka. Mette Frederiksenová vládla od června 2019, kdy jako dosud nejmladší premiérka vystřídala liberála Larse Løkkeho Rasmussena. Svou jednobarevnou menšinovou vládu opřela o parlamentní podporu několika dalších levicových a environmentalistických formací.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit