Další rána pro WeWork: nové, příčetné vedení firmu opustilo

Digitální realitní kancelář WeWork, jež již prodělala svým investorům miliardy dolarů, restrukturalizovala svoje dluhy, ale přišla o špičkové manažery.

Další rána pro WeWork: nové, příčetné vedení firmu opustilo
ilustrační foto | Shutterstock.com

Společnost WeWork, kdysi oceňovaná na více než čtyřicet miliard dolarů, navlékla minulý týden na šňůru své smutné existence další korálek průšvihu. (To kdyby si někdo myslel, ta šňůra už není dost dlouhá; není však takových lidí moc.) Minulou středu klesla cena jejích akcií o plnou čtvrtinu. To nemusí být tak hrozné, jak to vypadá, uvážíte-li, že v úterý čítala 35 centů. Důležitější ovšem je, že od vstupu na burzu přišla WeWork o 98 procent své hodnoty

Stamilionová ztráta  

Katalyzátorem výprodeje byla úterní zpráva, že Sandeep Mathrani, zkušený realitní manažer, který před třemi lety převzal funkci generálního ředitele, má tento týden odejít. Následuje tak nejdůležitějšího nezávislého člena představenstva, rizikového kapitalistu Bruce Dunlevieho. Ten byl kdysi ochoten dát za WeWork ruku do ohně (a spálil tak hodně peněz), ale v druhém květnovém týdnu skončil. 

Obě zprávy by znervóznily každého – už vzhledem k tempu, jímž WeWork dělá to, co umí nejlépe, totiž vyhazuje oknem peníze. Jen v prvním čtvrtletí prodělala 343 milionů dolarů. To je ještě větší rychlost, než s jakou v letech 2020 až 2022 prohospodařila 5,6 miliardy dolarů od investorů. 

A především, firma se ani vzdáleně nepřiblížila číslům, která před primární emisí svých akcií v březnu roku 2021 investorům slibovala.

Vedení firmy předpokládalo, že v roce 2022 vygeneruje EBITDA - upravený provozní zisk – ve výši 500 milionů dolarů. Ve skutečnosti, takto počítáno, téměř o půl miliardy dolarů přišla. Tržby, pro rok 2022 plánované na 4,6 miliardy dolarů, dosáhly ve skutečnosti jen 3,2 miliardy dolarů. 

Moment k vydechnutí

Asi není namístě vinit z toho všeho odstupujícího CEO Mathraniho. Téměř jistě hrál svou špatnou kartu nejlépe, jak to šlo, píše server The Information. Dobrou zprávou však je jen to, že WeWork nedávno dokončila restrukturalizaci dluhu, která by jí měla dát trochu vydechnout.

Dohoda zrušila nebo převádí na vlastní kapitál přibližně 1,5 miliardy dolarů dluhu firmy, čímž se její celkový dluh snížil na méně než 2,4 miliardy dolarů. Kromě toho bude mít společnost do roku 2027 splatit 1,9 miliardy dolarů dalších závazků, jichž se dohoda netýká. Žádná sláva, řeknete si. Někdo se však přece jen směje: zakladatel firmy, superšarlatán Adam Neumann, jemuž to celé dobrodružství vyneslo někde mezi 1,5 a čtyřmi miliardami dolarů.

Představenstvo se však nyní bude muset nejprve zabývat hledáním nového generálního ředitele. To může být práce stejně obtížná jako ta, kterou bude onen generální ředitel mít na starost.