Dá si PPF k Vánocům Monetu? Významní akcionáři stále váhají

Pár dní před Štědrým dnem se sejdou akcionáři banky Moneta a naposledy budou hlasovat o spojení s PPF a její Air Bank. Jeho odpůrci mají stále výhrady 

Dá si PPF k Vánocům Monetu? Významní akcionáři stále váhají
ilustrační foto | Profimedia.cz

Skupina PPF přišla s aktualizovaným návrhem skupiny PPF všem akcionářům Monety. Ten sice zachovává stejnou kupní cenu, za kterou má Moneta společnosti PPF převzít. Tedy 25,9 miliardy korun za bankovní skupinu Air Bank (do ní patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy, v Česku známá pod značkou Zonky).

To je podle některých hlasů stále příliš, avšak PPF se snaží akcionáře obměkčit jinak – zejména novou finanční strukturou obchodu. Podle ní kupní cenu zaplatí Moneta z dvaceti procent ze svého přebytečného kapitálu. Osmdesát procent pak půjde z emise více než 255 milionů nových akcií. Přednostní právo na jejich úpis mají mít nově všichni stávající akcionáři. A to prostřednictvím dvoukolové emise nových akcií. 

Cena v prvním kole emise všem akcionářům je stanovena na 82 korun za kus. To je poměrně atraktivní cena, v tuto chvíli o zhruba dvanáct korun nižší, než je aktuální hodnota akcie na pražské burze. PPF a vedení Monety také podpořily výplatu dividend – před případným dokončením transakce by měli akcionáři získat ve dvou krocích deset korun na akcii. I to má za cíl zatraktivnit cenové schéma aktualizované nabídky. O ní bude rozhodovat valná hromada banky 20. prosince.

Současně s tím finančníci z PPF poměrně ostře pohrozili, že je to pro akcionáře Monety poslední šance. Pokud spojení bank ani tentokrát neprojde, PPF už se o ně znovu nebude pokoušet a raději se zaměří na rozvoj samotné Air Bank. 

Důležitá bude zejména pozice Petrus Advisers, druhého největšího akcionáře Monety s udávaným podílem kolem deseti procent. Jeho zástupci byli v posledních měsících hlasitým kritikem návrhů PPF. Ještě koncem října zástupci Petrus žádali vedení Monety, aby okamžitě ukončilo jednání s PPF. Ani současný návrh je úplně neuspokojil, ačkoliv jejich reakce je přece jen zdrženlivější.

„Prověřujeme, jak je technicky a právně PPF vázaná podat povinnou nabídku v této zbytečně komplikované struktuře,” uvedl v textové zprávě manažer Petrus Advisers Oliver Škutil. Zároveň dodal, že současná nabídka jen potvrzuje jejich nedávné veřejné deklarace - tedy, že férová cena Monety leží nad 90 korunami za akcii.

Kritický tón Škutil ale zcela neopustil. „PPF se částečně nechává vyplatit na úkor kapitálových rezerv Monety Money Bank skrz dvě dividendy a kupní cenu za svoje aktiva Air Bank,” dodal s tím, že víc v tuto chvíli komentovat nemůže.

Jakou roli ve spojení bank hraje Pavel Tykač a jakou šanci na přijetí aktualizovaný plán PPF má? Celou analýzu čtěte v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází 29. listopadu.