Komentář: Cukru máme dost, uklidňuje své občany „mocná říše“

Od začátku války uplynul necelý měsíc a je stále zjevnější, že drastické ekonomické sankce rychle vracejí ruskou ekonomiku o celá desetiletí zpět

Komentář: Cukru máme dost, uklidňuje své občany „mocná říše“
ilustrační foto | Profimedia.cz

Z tamního trhu se stáhla naprostá většina firem ze všech oborů. K dostání tak brzy nebudou „západní“ počítače, mobilní telefony ani elektronika, ale také auta, luxusní výrobky – a vlastně všechno.

Putin a jeho propaganda přesto národu tvrdí, že se bez zlého Západu a jeho dekadentních výrobků dost dobře obejde a že současná krize naopak pomůže Moskvě získat větší nezávislost a soběstačnost.

Praxe ale přináší dost důkazů o tom, jak je ruská ekonomika ve skutečnosti zaostalá a neschopná fungovat sama o sobě. Válka a sankce naplno obnažily, že ruské firmy nejsou schopné vyrobit ani pořádné automobily a že třeba nový prototyp traktoru, jímž se nedávno chlubila tamní propaganda, byl ve skutečnosti v Česku vyrobený a v Moskvě smontovaný stroj.

Ještě legračnější jsou pokusy na poli technologií. Rusové například vyvíjejí vlastní typ laptopu, díky kterému prý nebudou potřebovat Hewlett-Packard nebo Apple. Realita? Notebook BitBlaze zatím existuje pouze v prototypu a sériová výroba ani není možná – „soběstačný“ počítač obsahuje čtvrtinu komponent ze zahraničí, které jednoduše v ruských skladech nyní nejsou.

Údajná velmoc se na jednu stranu chvástá svým potenciálem, na druhou stranu ale není soběstačná dokonce ani v potravinářství a internet plní videa rvaček o základní potraviny v tamních obchodech. Ministerstvo průmyslu tak místo představení vlastního počítače Made in Russia uklidňuje panicky nakupující Rusy, že mocná říše disponuje dostatkem cukru.