Prieložného skupina Crane vyrazila na nákupy. Chce stavět datové sítě

Investiční skupina Braňa Prieložného Crane Constancy Investments chce v Česku investovat do telekomunikací. Koupila první firmu.

Prieložného skupina Crane vyrazila na nákupy. Chce stavět datové sítě
ilustrační foto | Profimedia.cz

Doposud v Česku o sobě dala vědět zejména angažmá v insolvenci vydavatelství Mladá fronta, kde jsou největším zajištěným věřitelem. Investiční společnost Crane Constancy Investments, za kterou stojí někdejší společník skupiny Istrokapital Braňo Prieložný a právník Michal Martinko, se teď rozhlíží po tuzemských telekomunikacích. Hodně sází na rozvoj sítí páté generace. 

I proto na konci loňského roku Crane ovládl stavebně-technologickou společnost z Kladna SBM Holding Group, která ročně utrží přes 100 milionů korun. Hlavními zákazníky firmy jsou T-Mobile, ale také Cetin a další operátoři. Pro Slováky to má být jen začátek a v oboru dál hledají jiné vhodné cíle.

Nejde o jediného finančního investora, který v Česku chce těžit z rozvoje 5G sítí. V oboru se kromě PPF, majitele Cetinu a O2, angažují například DRFG, Nordic Investors, ale také třeba Kaprain Karla Pražáka. 

Mnohem větším úlovkem pro Crane by však mohl být nákup strojírenské společnosti Škoda JS. Tu už několik měsíců prodává ruský vlastník, ale o vítězi ještě není rozhodnuto. Prieložný patří rozhodně k favoritům, je jedním ze tří uchazečů ve finále prodejního tendru. 

Obchodní potenciál Škody JS spočívá hlavně v šanci podílet se na dostavbě tuzemských jaderných elektráren.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní