Vybrané články
z týdeníku The Economist

Coviďte nám

Ve světě se projevuje únava z pandemie. Roušku sice nosí více lidí, ostatní opatření naopak častěji ignorují.

Coviďte nám
Prezident USA Donald Trump | Profimedia.cz

Donald Trump se vrátil do Bílého domu 5. října krátce po sedmé hodině večer. Po třech dnech, které strávil ve vojenské nemocnici s covidem-19. Pod bedlivým dohledem kamer vystoupal po schodech South Portica, sundal si roušku a zvedl palce. Pak zasalutoval, otočil se a s rouškou v kapse vstoupil do Bílého domu.

 

Nejznámější pacient na světě patří k sedmi a půl milionu Američanů, kteří byli v roce 2020 testováni pozitivně na SARS-CoV-2. Trumpova diagnóza se dala očekávat. Měsíce pravidelně odmítal nosit roušku nebo dodržovat dostatečný odstup od ostatních – opatření, která jsou podle odborníků pro omezení šíření viru klíčová.

Méně opatrnosti

Trumpovo chování může odrážet obecnější přístup, který panuje jak ve Spojených státech, tak jinde po světě. Společnost YouGov klade v průzkumech veřejného mínění, které provádí od března, lidem ve dvaceti čtyřech zemích otázky týkající se opatření přijatých proti rozšíření nákazy. V dubnu, zkraje pandemie, téměř dvě třetiny respondentů tvrdily, že se snaží nedotýkat předmětů na veřejnosti; v září toto opatření dodržovala už jen polovina. Stejný posun je patrný u všech preventivních kroků včetně mytí rukou, udržování společenského odstupu ve veřejných prostorách a karantény.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit