Vybrané články
z týdeníku The Economist

Coviďte nám

Ve světě se projevuje únava z pandemie. Roušku sice nosí více lidí, ostatní opatření naopak častěji ignorují.

Coviďte nám
Prezident USA Donald Trump | Profimedia.cz

Donald Trump se vrátil do Bílého domu 5. října krátce po sedmé hodině večer. Po třech dnech, které strávil ve vojenské nemocnici s covidem-19. Pod bedlivým dohledem kamer vystoupal po schodech South Portica, sundal si roušku a zvedl palce. Pak zasalutoval, otočil se a s rouškou v kapse vstoupil do Bílého domu.

 

Nejznámější pacient na světě patří k sedmi a půl milionu Američanů, kteří byli v roce 2020 testováni pozitivně na SARS-CoV-2. Trumpova diagnóza se dala očekávat. Měsíce pravidelně odmítal nosit roušku nebo dodržovat dostatečný odstup od ostatních – opatření, která jsou podle odborníků pro omezení šíření viru klíčová.

Méně opatrnosti

Trumpovo chování může odrážet obecnější přístup, který panuje jak ve Spojených státech, tak jinde po světě. Společnost YouGov klade v průzkumech veřejného mínění, které provádí od března, lidem ve dvaceti čtyřech zemích otázky týkající se opatření přijatých proti rozšíření nákazy. V dubnu, zkraje pandemie, téměř dvě třetiny respondentů tvrdily, že se snaží nedotýkat předmětů na veřejnosti; v září toto opatření dodržovala už jen polovina. Stejný posun je patrný u všech preventivních kroků včetně mytí rukou, udržování společenského odstupu ve veřejných prostorách a karantény.

 

Všichni nezačali být laxní stejně. YouGov dospěla ke zjištěním, že je možné vysledovat dva poměrně jasně oddělené tábory. Respondenti v asijských zemích, jako jsou Čína nebo Malajsie, spolu s blízkovýchodními zeměmi typu Saúdské Arábie a SAE bezpečnostní opatření související s pandemií převážně podporují; tato podpora poklesla během posledních pěti měsíců v průměru o pouhých šest procent. Naproti tomu v zemích západní a severní Evropy a v Severní Americe, kde se lidé už v dubnu stavěli k dodržování společenského odstupu méně přívětivě, jejich ochota dále poklesla v průměru o dvanáct procent. 

Více roušek

V jednom směru však prezident Trump výjimkou je. Jestli se na něčem lidé po celém světě shodují čím dál víc, je to důležitost roušek. V západní Evropě a Severní Americe vzrostl počet lidí, kteří tvrdí, že na veřejných místech nosí roušku, z průměrných 27 procent v dubnu na 75 procent v září. 

Trumpovo odhození roušky mohlo symbolizovat jeho vítězství nad virem. Mnozí ho však budou vnímat jen jako další demonstraci toho, proč je Trumpův boj s virem tak neúspěšný.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní