Covidová bumážka

Vypadá to, že je po pandemii, přinejmenším do podzimu, a řešíme, jestli se lidé vracejí dost rychle do obchodů a restaurací, jak se nám zase pěkně rozbíhá ekonomika či zda lidé přicházejí z home officů zpět do kanceláří.

Návrat do normálu je ale především o něčem trochu jiném. Je o individuální svobodě a občanských právech, kterých jsme si ještě loni v únoru užívali s naprostou samozřejmostí a dnes jsou něčím, za co se zase demonstruje na náměstích.

O hnutí hospodských Chcípl PES si může myslet každý, co chce, stejně jako o poslanci Volném. Nikdo libovější se však bohužel proti - ještě nedávno nemyslitelným - omezením lidské svobody zatím pořád nestaví a zabrzdění tuzemské verze covid pasu ve sněmovně je sice jistou nadějí, ale křičet je třeba mnohem více. Hodně nefér se tu míchají podmínky pro překročení hranic cizích států s diskriminací významné části populace ve veřejném prostoru u nás doma. Nenápadně a záludně.

Mimo ústavu

Proti principu, že každý stát má právo bránit se zavlečení nákazy podmíněním vstupu na své území očkováním či nějakým testem, nelze příliš protestovat. Mimochodem, dávno to funguje u mnoha tropických zemí. V Evropě to sice silně koliduje se vzývaným schengenským zázrakem, ale ten je po migrační krizi stejně pár let silně rachitický.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit