Covid srazil Pentě zisk, tržby i majetek jí ale rostly

Odchod Jaroslava Haščáka, natahovaný prodej Aera Vodochody i rozjetý tandem firem Dr. Max a Fortuna. Takový byl loňský rok pro skupinu Penta Investments, která vydělala 3,5 miliardy korun čistého.

Covid srazil Pentě zisk, tržby i majetek jí ale rostly
Marek Dospiva | Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Právě na zisku se nejvíce projevil loňský lockdown a ekonomický pokles spojený s pandemií čínské chřipky. Loňský čistý zisk ve výši 3,5 miliardy korun je prakticky poloviční oproti předešlému roku 2019. I tak šéfové skupiny hovoří o úspěchu. 

„Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku. Všem patří dík, našim obchodním a finančním partnerům pak za potřebnou důvěru a podporu,“ říká jeden z hlavních společníků Penty Marek Dospiva. 

Solidní formu navíc potvrzují data o hodnotě aktiv, která vzrostla na 291 miliard korun. A to přesto, že skupina přecenila směrem dolů slovenskou zdravotní pojišťovnu Dôvera kvůli nestabilitě regulačního prostředí a také kompenzaci nákladů poskytovatelům zdravotní péče v souvislosti s pandemií.  

Stejně tak se zvýšily kumulativní tržby skupiny, které loni dosáhly na 181 miliard korun, tedy o pět miliard více než o rok dříve. Mezinárodní síť lékáren Dr. Max sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny měly sice otevřeno vlastně bez omezení, ale musely se vypořádat s razantní změnou poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, lékárenská evropská trojka loni utržila na všech svých trzích v přepočtu bezmála 75 miliard korun.

Tržby rostly také herní a sázkové skupině Fortuna Entertainment Group, která těžila z růstu vkladů v online kasinu i z expanze na zahraničních trzích. Právě Fortuna, lékárny Dr. Max, nemovitostní divize Penta Real Estate a Prima banka tvořily drtivou většinu zisku skupiny.    

Penta Real Estate dokončila loni 1139 bytových jednotek, zejména v projektech Sky Park, Waltrovka, Terrace, dalších 805 bytů je ve výstavbě. Jde třeba o Maison Ořechovka a bratislavské Bory Home. V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty, přičemž exit z projektu Churchill Square na Žižkově byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu v loňském roce. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy korun.

Stejně tak činnost nemocnic a zdravotnických zařízení Penta Hospitals International, které působí na Slovensku, v Česku a Polsku, byla pandemií zásadně ovlivněna. V Bratislavě pokračuje výstavba nemocnice nové generace, která by měla být dokončena již na začátku roku 2023. Celkové investiční náklady na ni dosáhnou 240 milionů eur, tedy asi 6,5 miliardy korun. 

Komplikaci pro skupinu představoval zejména vynucený odchod Jaroslava Haščáka, jednoho z hlavních akcionářů a vizionářů skupiny. Haščák na Slovensku čelí trestnímu stíhání za údajné uplácení slovenských politiků a na konci loňského roku skončil na několik týdnů ve vyšetřovací vazbě.

Kromě toho se skupině nedaří dotáhnout prodej leteckého výrobce Aero Vodochody, přestože dohodu s česko-maďarskými kupci avizovala už loni v létě. Penta do firmy napumpovala přes miliardu korun na vývoj nového cvičného letounu L-39NG, jehož zhodnocení je ale v nedohlednu. Aero se nachází už několikátý rok ve značné provozní ztrátě. Skupina věří, že složitý prodej bude úspěšně dotažen do poloviny letošního roku.

Nedaří se také polské retailové Empik. I v tomto případě se podle některých spekulací hledá kupec. Ztráty skupina pocítila rovněž ve Slovalcu. Na začátku roku se firma úspěšně zbavila dalšího svého problematického projektu, producenta masných výrobků Mecom Group. Čištění portfolia by tak mělo nadále pokračovat. Naopak čekají se další akvizice pod kuratelou Dr. Maxe a Fortuny.

Do rozvoje svých společností a projektů Penta investovala i v loňském složitém roce 11 miliard korun. Skupina zaměstnává přes 43 tisíc lidí v několika evropských zemích.