Covid srazil Airbnb v Praze na polovinu. Z nabídky zmizelo sedm tisíc bytů

Pandemie čínské chřipky vyhnala z trhu krátkodobých pronájmů hlavně malé pronajímatele. Airbnb „magnáti“ ale v centru Prahy stále drží skoro patnáct procent bytů.

Covid srazil Airbnb v Praze na polovinu. Z nabídky zmizelo sedm tisíc bytů
ilustrační foto | Shutterstock.com

Trh s krátkodobými pronájmy v Praze prošel v posledních dvou letech zásadními změnami. Kvůli pandemii čínské chřipky a výpadkům turismu se nabídka bytů pro „hotelové“ ubytování v soukromí zmenšila o polovinu. 

Podle aktuální analýzy Institutu plánování a rozvoje letos v létě nabízeli majitelé nemovitostí ke kratším pronájmům celkem 6972 ubytovacích jednotek, což je o sedm tisíc méně než v předcovidovém roce 2019. Celkem v nabídce i po propadu trhu krátkodobých nájmů zůstává na 18,5 tisíce lůžek.

Výsledky analýzy ale naznačují, že velký Airbnb byznys navzdory krizi přežívá a je spíš ve spánkovém módu. Ze statistik vyplývá, že v centru Prahy, kde se soustředily komerční nájmy bytů turistům nejvíc, zabírají tyto nemovitosti stále podstatnou část z celého bytového fondu – téměř patnáct procent všech jednotek. Největší úbytky v nabídce naopak nastaly v městských částech dál od historického jádra metropole.

Dalším důkazem, že velcí investoři stále věří v návrat turistického ruchu, a tedy i svého byznysu, je skladba poskytovatelů. IPR tvrdí, že nejčastěji se z trhu stáhli malí pronajímatelé či ti, kteří skutečně sdílejí s ubytovanými vlastní nemovitost. „Pandemie koronaviru počet jednotek významně snížila zejména mezi hostiteli, kteří nabízeli pouze jeden byt,“ píší autoři analýzy. 

Drtivou převahu mají také nemovitosti určené kompletně k nájmu, tedy nikoli ke skutečnému sdílenému ubytování. Celé pronajímané byty a domy představují tři čtvrtiny nabídky. Celé domy jsou přitom obvyklé spíš mimo centrum, v okrajových částech Prahy.

Podstatná část bytů pronajímaných ještě před dvěma lety turistům se podle analytiků IPR přesunula na trh klasických nájmů. Potvrzuje to například srovnání nabídek Airbnb a klasických realitních serverů, které se orientují především na delší pronájmy. „V roce 2018 byla nabídka bytů na Airbnb téměř o šedesát procent vyšší než nabídka bytů k pronájmu na Sreality. Letos se poměr obrátil a Sreality nabízejí o čtyřicet procent víc bytů než Airbnb,“ konstatuje ředitel IPR Ondřej Boháč.

IPR v analýze upozorňuje, že zejména v centru Prahy tedy i nyní představují krátkodobé pronájmy problém, jelikož zabírají velkou část bytů. Úbytek nemovitostí nabízených namísto tradičních hotelů turistům je navíc podle IPR pouze dočasný a s odezněním pandemie se dá očekávat návrat vlastníků k byznysu s krátkodobými nájmy.