Útěk před covidem. Němci hromadně kupují letenky na Vánoce

Němci jsou už dlouho zavření doma a začínají toho mít dost. Lufthansa hlásí enormní zájem o letenky v době vánočních svátků. Nejpopulárnější destinace jsou JAR, Namibie a Kanáry.

Útěk před covidem. Němci hromadně kupují letenky na Vánoce
ilustrační foto | Shutterstock.com

Utéct před depresivní covidovou atmosférou se i přes varování politiků, aby přes Vánoce raději zůstali doma, rozhodli obyvatelé Německa. Tím, že se v největší zemi EU výrazně zpřísnily podmínky – otevřeny zůstávají jen vybrané obchody –, se náruživí cestovatelé z Německa rozhodli strávit prázdniny někde, kde panuje větší pohoda.

Německé aerolinie Lufthansa oznámily, že zaznamenaly obrovský zájem o letenky v období vánočních prázdnin. Na začátku prosince letecká společnost, které musí pomáhat na nohy stát, uvedla, že rezervace pro mezinárodní lety vzrostly o 400 procent oproti poslednímu týdnu v listopadu. Nejen dálkové na ostatní kontinenty, ale i v rámci Evropy.

Vysoká poptávka je hlavně po teplých krajích. V Jihoafrické republice to je Kapské Město, v Namibii Windhoeck (v letech 1884 až 1915 se tento stát jmenoval Německá jihozápadní Afrika a byl kolonií německého císařství – pozn. red.). 

Touha je zázrak

V rámci Evropy se největšímu zájmu těší tradičně Kanárské ostrovy a Madeira, u milovníků sněhu pak také severní Finsko. „Touha cestovat je obrovská. V momentě, kdy poklesnou cestovní omezení, vidíme výrazný nárůst rezervací letenek. Platí to hlavně pro období Vánoc a Nového roku,“ prohlásil člen představenstva Lufthansy Harry Hohmeister.

Společnost chce, aby si její zákazníci mohli plnit sny o své ideální dovolené, a proto bude pružně měnit nabídku letů podle poptávky, slíbil. Dopravce zdůraznil, že zachová vysoké bezpečnostní a hygienické normy pro cestování letadlem. 

Lufthansa létá denně na Kanárské ostrovy z Berlína i Mnichova, od 19. prosince také z Frankfurtu nad Mohanem. Do letového řádu opět zařadila rovněž španělskou Sevillu a italské Palermo. Z Frankfurtu nabízí i Heraklion na řeckém ostrově Kréta.

Místo Alp Finsko

Pro milovníky zimních sportů – lyžařská střediska v Alpách nechává otevřené pouze Švýcarsko – jsou alternativou finská města Ivalo, Kuusamo a Kittilä, kam platí povinnost prokázat se negativním testem na covid. Němci, kteří se vracejí z rizikových oblastí – podle Institutu Roberta Kocha to je většina zemí na světě (Česko tam patří od 25. září) –, musí po příletu strávit deset dní v karanténě. 

Aerolinie se v tomto roce potýkají s propadem tržeb v řádu desítek procent. Celkem se odhaduje, že se tržby globálně klesnou o 314 miliard dolarů. 

Samotné letecké společnosti ale připomínají studii Harvardovy univerzity, podle které je riziko nákazy novým typem čínské chřipky při cestování leteckou dopravou nižší, než při nákupu v supermarketu nebo návštěvě restaurace.

Německo ochromil lockdown

V Německu se ve čtvrtek nakazilo poprvé přes 30 tisíc obyvatel, počty úmrtí atakují hranici tisíc denně. Proto se v zemi zavádějí přísnější omezení

Velkou autonomii mají sice jednotlivé spolkové země, ale jejich zástupci se dohodli s kancléřkou Angelou Merkelovou fakticky na plošném uzavření pro celé Německo. Přísná omezení mají platit minimálně do 10. ledna. To znamená, že bude uzavřena většina obchodů i školy. Je také zakázáno pití alkoholu na veřejnosti nebo prodej pyrotechniky na novoroční oslavy. I proto stoupá zájem řady Němců strávit zimní dovolenou mimo domov. 

Důvodem zavádění striktních nařízení je to, že německé zdravotnictví, jež dosud virus zvládalo na jedničku, začíná být na pokraji kapacit. Lékaři varují, že volných lůžek na jednotkách intenzivní péče je v části Německa jen pět až deset procent. Nejhorší situace je u českých hranic v Sasku.

Německá vláda odhaduje, že podpora firmám a podnikatelům, kteří jsou dotčeni omezeními, se bude pohybovat mezi 10 a 12 miliardami eur (až 314 miliard korun) za měsíc.