Covid jim dal křídla. Biotechnologické firmy jsou budoucností medicíny

Vakcíny proti koronaviru neznamenají jen byznys a záchranu světa. Mohou přinést průlom v medicíně.

Covid jim dal křídla. Biotechnologické firmy jsou budoucností medicíny
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Schválně, kdo z vás před rokem znal firmy jako Moderna nebo BioNTech? Troufnu si tvrdit, že kromě opravdových fajnšmekrů nikdo. A dnes mají značky těchto biotechnologických firem podobně prestižní zvuk jako Apple nebo Microsoft. Všichni vědí, co dělají, všichni znají jejich produkty a kdekdo do nich chce investovat. Díky pandemii přestaly být biotechnologie během pár měsíců neurčitým příslibem a staly se budoucností medicíny.

Během loňska letěly nahoru akcie každé farmaceutické firmy, která oznámila, že má lék proti covidu nebo vyvíjí vakcínu. Vezměme si příklad již zmiňované Moderny – její akcie poskočily z 29 dolarů v únoru 2019 na letošních 186 dolarů. A když před dvěma týdny velká farmafirma AstraZeneca (která vlastně nabízí konkurenční vakcínu proti covidu) oznámila, že prodává celý svůj podíl v Moderně (kde byla největším akcionářem), ocenilo to biotechnologický „startup“ na úctyhodných 61 miliard dolarů.

„Ukazuje se, že ohodnocení některých takových firem nemusí být nadnesené. Vakcinační byznys bude daleko větší, než jsme si původně mysleli. Koronavirus nemutuje tak rychle jako chřipka, dlouho zůstával skoro stejný, ale to bezprecedentní rozšíření po celém světě nakonec k mutacím vedlo,“ říká Martin Dienstbier, expert na investice do biotechnologií a spoluzakladatel firmy DIANA Biotechnologies. Na očkování se prostě bude dobře vydělávat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit