Vybrané články
z týdeníku The Economist

Co Zoom spojil, Bejrút nerozdělí

Libanonci uzavírají civilní manželské svazky online. Oddávající může být třeba v Utahu.

Co Zoom spojil, Bejrút nerozdělí
ilustrační foto | Shutterstock.com

Raná Fajjád a Wásim Abú Zajd měli tradiční svatbu – ona v bílých šatech, on ve fraku. Odříkali své sliby venku před horami, jež se tyčí nad libanonským hlavním městem Bejrútem. Po boku jim stanula rodina i přátelé. Prozatím je to celé normální. Až na to, že oddávající se připojil přes videohovor z amerického státu Utah. „Oba mě vidíte a slyšíte?“ burácí z tabletu hlas Christophera Scuderiho, nekonfesijního duchovního.

Někdo musí konvertovat

Slečna Fajjád a pan Abú Zajd jsou odlišného náboženského vyznání, a proto chtěli sekulární obřad. V Libanonu se něco takového zařizuje jen těžko. Civilní sňatky v zemi neexistují. Obyvatelé se musejí brát v souladu se zákony své konfese (registrovaných je osmnáct různých vyznání).

Z toho plynou jak duchovní, tak praktické potíže. Jeden z páru totiž musí často konvertovat. Náboženské zákony a soudy, které tyto zákony vymáhají, ztěžují rozvody a v otázkách péče o dítě a rozdělení majetku a financí diskriminují ženy.

Libanon nicméně uznává manželství uzavřená v zahraničí. Ti, kdo si to mohou dovolit, létají na nedaleký Kypr a poté registrují manželství po návratu domů. Pokud by se dvojice, která se vzala v zahraničí, chtěla rozvést, libanonské soudy postupují v souladu s – obvykle podstatně rovnoprávnějšími – zákony, podle nichž bylo manželství uzavřeno.

Cestovní kanceláře nabízejí kyperské balíčky, které pokrývají letenky, hotel a poplatky za uzavření manželství. Slečna Fajjád a pan Abú Zajd se chtěli vydat touto cestou, jenomže pak Fajjád nedostala včas cestovní víza. Tristní stav libanonské ekonomiky povede k tomu, že si čím dál méně dvojic bude moct takové výdaje dovolit.

Proto se dvojice rozhodla využít Zoom. Utah před třemi lety změnil zákon, aby umožňoval celý proces uzavření manželství – od žádosti po obřad – uskutečnit online. Nutné je jen to, aby se oddávající nacházel fyzicky v Utahu.

Vedlejší byznys

Chalíl Rizqalláh a Nadá Nahmí se seznámili online a jsou nejspíš první dvojicí, která v Libanonu uzavřela manželství podle utažského zákona, když si řekla ano v listopadu 2021. Chystali se odletět někam – třeba do Paříže –, kde by uzavřeli sekulární sňatek, ale nakonec se rozhodli nechat se oddat přes Zoom, aby to mohly jejich rodiny oslavit s nimi v luxusní libanonské restauraci. Scuderi je oddával z promítacího plátna.

Rizqalláh, který prodává cloudové služby, a chemička Nahmí teď provozují navíc byznys, jenž pomáhá dalším lidem uzavřít manželství stejným způsobem.

Scuderi oddal už dvě desítky libanonských párů. Jeho sazba začíná na 75 dolarech za tříminutový obřad, který uzavírá gratulací v arabštině: „Mabrúk!“ U Fajjád a Abú Zajda to trvalo o něco déle. Jejich tablet se uprostřed obřadu přehřál.

Poté, co se dvojice znovu připojila, je Scuderi rychle prohlásil za oddané: „Přeji vám oběma hodně štěstí a dlouhý společný život.“ Obrazovka opět zmrzla, tentokrát kvůli výpadku 3G připojení. „Tak to vypadá, že jsme je znovu ztratili.“

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.