Co přijde po covidu? Postcovid!

Po celém Česku vznikají centra specializovaná na postcovidový syndrom. Zapojit se chtějí i lázně

Co přijde po covidu? Postcovid!
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Postcovidový syndrom. Lékaři odhadují, že ho může mít každý desátý pacient, který nemoc prodělal. Zjišťovali jsme, čím vším by si měl pacient projít, pokud má po covidu konkrétní potíže nebo se ani po třech měsících po prodělaném covidu necítí fit. Už nyní je jasné, že se tento syndrom může týkat desítek tisíc lidí. Když jsme byli pár měsíců „best in covid“, těžko vyloučit, že budeme „best in postcovid“. Nemocnice najíždějí do běžného provozu a obnovují neakutní péči, do toho začínají po celé zemi vznikat postcovidová centra nebo poradny. Na tyto pacienty jsou nachystané i lázně, které usilují o to, aby pojišťovny pro své klienty zmírnily podmínky, za kterých jim postcovidovou léčbu zaplatí. 

„Nemocnice teď musejí dohánět, co se stalo – téměř roční výpadek neakutní péče si určitě vybere svou daň. Nesmíme se ale dostat do stavu, že lidé po covidu nedostanou potřebnou péči, a nemůžeme jejich problémy bagatelizovat. Lidé jsou vystrašení, téměř rok sledovali v televizi jen počty mrtvých a nakažených, oni i my budeme muset být trpěliví,“ říká Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace Thomayerovy nemocnice. 

„Co já považuji za moc důležité, ale je, že u pacientů po covidu musíme vyloučit jiné příčiny únavy, nevolnosti, přetrvávajícího kašle nebo bolesti zad, jako je třeba karcinom,“ dodává. Chytré špitály si podle něho samy nastaví systém, jak s těmito pacienty pracovat, a vypracují si procesy, jak je co nejefektivněji vyšetřit. „Je jedno, jestli to budou nazývat centry, poradnami, nebo jak. Jednodušší případy by měli filtrovat praktici. Jinak to ani s narůstajícími počty nepůjde. Oni by měli být schopni rozhodnout, kdo už potřebuje specializovanou péči a je třeba jej odeslat do nemocnice,“ soudí Philipp. 

Postcovidový syndrom má s covidem společné to, že u něj neexistuje žádná univerzální léčba. I u postcovidového syndromu se léčí symptomy, ne nemoc samotná. Série vyšetření tak může končit předáním do péče specialisty, konzultací s fyzioterapeutem, který může pacientovi ulevit, nebo třeba doporučením návštěvy lázní. Ty může hradit pojišťovna, ale také nemusí, protože kritéria pro „křížky“ jsou zatím docela přísná.

Předepisování lázní je doménou praktických lékařů, volnou ruku při něm ale zdaleka nemají. Aby pacient s postcovidem dostal „křížky“, musí splnit několik podmínek. Musel mít těžký zápal plic, musel být hospitalizován a může jet jen do čtyř měsíců po této hospitalizaci. 

Prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha chce proto vyjednávat s pojišťovnami, aby podmínky změnily. Pandemií postižené lázně ovšem jen nečekají na přísun pojištěnců a začaly cílit také na samoplátce. Ten, kdo je ochoten si pobyt zaplatit sám, má rozhodně z čeho vybírat. Některé lázně nabízejí postcovidovou rekonvalescenci i v kombinaci s lázeňským voucherem, který pro klienty znamená, že mohou využít čtyřtisícovou pobídku od státu. 

Více o tom, kdy už by měl člověk, který prodělal covid, zpozornět, a kam se pak obrátit, se dozvíte v novém čísle týdeníku Hrot, které vyšlo 24. května

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní