Vybrané články
z týdeníku The Economist

Co býčí trh nezabije…

Ceny amerických akcií jsou absurdně vysoko. A je klidně možné, že vystoupají ještě výš.

Co býčí trh nezabije…
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ve „Společnosti spektáklu“ z konce šedesátých let minulého století líčí Guy Debord, přední teoretik skupiny provokatérů známé jako situacionisté, společnost zotročenou masmédii, v níž je dojem důležitější než fakt a vyobrazení má přednost před skutečností. Je to znepokojivá kniha a rozhodně nepatří k těm, po nichž by normálně finančníci sáhli. Ale po podivném roce má idea trhů coby spektáklu jistou přitažlivost i logiku. Debordiánec by možná řekl, že jejich hlavním úkolem už není alokace kapitálu, a dokonce ani něčí obohacení, ale zábava. Jak jinak si vysvětlit šílené kolísání cen akcií pod vlivem hordy aktivistů ze sociálních sítí nebo fakt, že celebrity prodávají podíly ve skořápkových společnostech?

Přijde zúčtování…

Zdá se, že už brzy musí přijít čas zúčtování. Rok 2021 se chýlí ke konci a trhy jsou nervózní. Ceny spekulativních aktiv, jako je bitcoin, se propadly z dosavadních maxim. Dokonce i chroničtí finanční optimisté očekávají, že rok 2022 bude náročný. Fed minulý týden vydal razantní prohlášení k inflaci a naznačil, že do poloviny března přestane nakupovat dluhopisy a pak začne zvyšovat úrokové sazby.

Existuje však ještě znepokojivější možnost – že investoři zklidní nervy a vyženou ceny akcií ještě výš. Americký akciový trh byl až překvapivě odolný. Americká ekonomika zažila mimořádně dobrý rok, především díky téměř dvoubilionovému fiskálnímu stimulu a shovívavosti Fedu. Index nejdůležitějších společností S&P vzrostl za rok (k 15. prosinci) o 25 procent. Aktuálně je zhruba o čtyřicet procent výš, než byl před začátkem pandemie v únoru 2020 – a tenkrát jen málokdo považoval ceny akcií za příliš nízké.

Býčí trh překonal i několik skutečně velkých překážek. Čínská technologická odveta a problémy na nemovitostním trhu jako by jen zesílily touhu investorů vlastnit americké akcie. A přestože Amerika zažívá nejvyšší inflaci za několik desítek let, ziskům velkých firem kotovaných na burze to vůbec neuškodilo. Právě naopak, rekordní tržby povzbudily v roce 2021 růst cen akcií.

Z dlouhodobého hlediska však vypadají akcie děsivě předraženě. Podle valuačního ukazatele, který zpopularizoval Robert Shiller z Yale, je dnes cena amerického akciového trhu téměř na čtyřicetinásobku zisků po zohlednění hospodářského cyklu. Kryptoměny se posunuly z investorské periferie do mainstreamu. Amerika zažila příval primárních úpisů akcií, což obvykle bývá signálem, že se období býčího trhu chýlí ke konci. A totéž platí pro sílící přítomnost retailových investorů. Nové aplikace pro chytré telefony a nízkonákladové burzovně obchodované fondy a brokerství otevřely malým investorům přístup na finanční trhy – včetně derivátů – a ti v obrovských počtech sázejí na růst cen akcií.

Možná investoři vystřízliví. Šílenství kolem SPAC už opadlo, ceny klesají a tempo primárních úpisů polevilo. Také spekulativní akcie utrpěly ztráty – stačí se podívat na čtyřicetiprocentní propad hodnoty vlajkového burzovně obchodovaného fondu společnosti ARK, který se specializoval na investice do začínajících technologických firem.

… nebo bude jízda pokračovat

A přesto si snadno dokážeme představit, že býčí trh s obnovenou energií vydrží i po celý rok 2022. Jedním z důvodů je, že nerizikové úrokové sazby stále zůstávají téměř na historických minimech. Výnos z desetiletých, před inflací chráněných pokladničních poukázek se drží kolem -1 procenta, tedy zhruba tam, kde byl na začátku roku 2021. Negativní výnosy z dluhopisů a hotovostních úložek tlačí investory do riskantnějších aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti, veřejně neobchodované podíly, buyout fondy, přímé úvěrování a rizikový kapitál. Je možné, že Fed v následujících letech dramaticky zvýší úrokové sazby. Ale do trhu s dluhopisy se to zatím vůbec nepromítá.

Dalším faktorem, který nahrává býkům, je tzv. buy-the-dip mentalita, která v současnosti na trzích převládá. Zkušenost zkrátka naučila investory považovat pokles cen za příležitost k nákupu akcií za lepší cenu. Mezi únorem a březnem 2020 se index S&P 500 propadl během pár týdnů o třetinu; vzápětí se však zase vzpamatoval a od té doby roste. Rychlou akcí na začátku pandemie pomohl Fed firmám udržet si přístup k financování. Touto reakcí však zároveň posílil dojem, že vždy zastaví přílišný propad cen akcií.

Čekají nás velké zkoušky. Snadno se zapomíná na překotné výprodeje z let 1998 a 1999 po prasknutí internetové bubliny. Podobně mohou v nadcházejících měsících přijít dramatické poklesy akciových trhů, signalizující katastrofu, aby se vzápětí trhy zase vzpamatovaly a vystoupaly do ještě znepokojivějších výšin. Chování trhu se řídí svou vlastní logikou. „Skutečný život je fyzicky nahlodáván očekáváním spektáklu, až je jím zcela pohlcen a splyne s ním,“ napsal Debord. No, to sedí. Jakkoli nám může současné dění připadat podivné, brzy může být ještě podivnější.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.