Vybrané články
z týdeníku The Economist

Citius, Altius, Fortnite

Když jsou součástí olympijských her drezura a metaná, proč by nemohly být i videohry?

Citius, Altius, Fortnite
ilustrace Vojtěch Velický

Šampioni z mnoha zemí v upnutých výstředních modelech, které zdůrazňují jejich muskulaturu, jsou vysazeni na ostrově. Dokonale naplňují olympijské motto „Citius, Altius, Fortius“ – rychleji, výše, silněji. Hledají zbraně – pušky nebo třeba raketomety. V týmech po dvou se snaží pozabíjet všechny ostatní kolem. Poslední přeživší pár získá zlaté medaile a celosvětový obdiv. 

Tokijské olympijské hry měly začít už za měsíc. Kvůli covidu-19 jsou však přesunuty na rok 2021 a zpoždění nabízí příležitost k úvaze. Mezinárodní olympijský výbor usiluje o to, aby byly hry populárnější mezi mladými lidmi. Proto zavádí nové disciplíny, jako jsou skateboarding, surfování nebo sportovní lezení. Proč nejít ještě dál a nenechat národní týmy soutěžit ve videohrách? Elektronické sporty jako například výše popsaný Fortnite jsou podstatně oblíbenější než olympijské rarity typu drezura nebo metaná. Jsou dokonce populárnější než většina mainstreamových sportů. Pouhých 28 procent Britů ve věku mezi 16 a 19 lety sleduje živé přenosy tradičních sportů, na hraní videoher se jich však dívá 57 procent. 

Naval brokovnici

Staromilci mohou namítat, že e-sporty nejsou skutečnými sporty. Řada rodičů, kteří jsou svědky toho, jak jejich nevrlí puberťáci celé dny prosedí na gauči, kvrdlají palci a vykřikují „dělej, naval brokovnici“, s nimi bude souhlasit. Ve světě videoher ovšem panuje extrémní soutěživost a hráči profesionální ligy vystupují před vyprodanými stadiony. Na světě je maximálně dvě stě tenisových hvězd, které se uživí hraním na turnajích. Pro srovnání: fantasy hra League of Legends, která se hraje v týmech po pěti, solidně živí na tisíc profesionálních pařanů. Její loňské finále světového poháru sledovalo 44 milionů lidí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit