Čistá energie z pracovních lágrů

Podezření ze zapojení nucené pracovní síly v Číně znovu zdůraznilo nutnost emancipace Evropy od dosud dominantních čínských výrobců solárních panelů.

Čistá energie z pracovních lágrů
Na propagačních materiálech se čínští výrobci většinou prezentují fotografiemi sterilních hal a dělníků v čistých pláštích, jako třeba na snímku z novinářské návštěvy ve městě Jen-čcheng. Skutečnost je ale dost odlišná. | Profimedia.cz

Téměř každý solární panel prodaný v Evropské unii v sobě obsahuje suroviny, které mají původ v čínské provincii Sin-ťiang. Právě tento západočínský region je zároveň nechvalně proslulý využíváním nucené pracovní síly z řad zdejších minoritních etnických skupin, především Ujgurů.

„Nejméně 95 procent trhu má v sobě s vysokou pravděpodobností nějakou část křemíku, který pochází právě z oblasti Sin-ťiang,“ odhaduje analytička pro obnovitelné zdroje agentury Bloomberg Jenny Chaseová. Jinými slovy – Evropa zelená i díky zapojení nucené práce v Číně.

• 50 až 60 % klíčového křemíku pro výrobu solárních panelů se v Číně vyrábí s pomocí nucené práce.
• 60 miliard eur byla loni odhadovaná velikost byznysu kolem výroby solárních panelů.
• 12 % z celosvětové výroby solárních elektráren se odehrává v Evropské unii.
• 80 % je podíl Číny na světové produkci solárních panelů a článků.

Zpráva serveru Politico z poloviny února opět otevřela debatu o kontroverzích solární energie. Právě na ni Evropská unie z velké části sází při plánech na přechod k bezemisní ekonomice. Zároveň je však závislá právě na dodávkách z říše středu, která se v posledních deseti letech stala jasným světovým hegemonem. Zdaleka si ovšem nebere takové servítky jako EU. Evropa si ve své zelené strategii pro příští roky stanovila při snižování emisí smělé cíle. Dramatické snižování emisí – až o 55 procent do deseti let – bude ovšem vyžadovat masivní investice do obnovitelných zdrojů. Podle listu Politico bude potřeba současné solární kapacity do roku 2030 zhruba zpětinásobit.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit