Čínský ježek, americká liška

Budoucí střet s Čínou o Tchaj-wan se může pro Spojené státy stát suezskou krizí a ukončit jejich světovou hegemonii.

Prominentní britský historik Niall Ferguson zveřejnil nedávno text, který si je dobré přečíst. Spojené státy v něm v duchu výroku řeckého básníka Archilocha „liška zná mnoho věcí, kdežto ježek jednu velikou věc“ přirovnává k lišce a Čínu k ježkovi. Onou jednou věcí, na kterou se čínský ježek dlouhá desetiletí upíná, je samozřejmě Tchaj-wan, kdežto americká liška tříští síly na mnoha místech světa.

Ekonomická síla obou států je prakticky vyrovnaná a vojensky Čína rok od roku sílí. Otázka proto podle Fergusona zní, kdy bude administrativa prezidenta Bidena „konfrontována s tchajwanskou krizí a jestli bude mít podobu lehké ‚karantény‘, totální blokády, nebo překvapivé obojživelné invaze“.

Nechme stranou čistě vojenské záležitosti a zaměřme se na otázky, které si Ferguson klade. Opravdu bude Biden ochoten uložit k ledu uzdravování pandemií zdevastované americké ekonomiky? A to kvůli ostrovu, který před půlstoletím jeho předchůdce Nixon málem tiše odprodal Číně za slib podpory ve studené válce? Přistupují sami Tchajwanci ke své nezávislosti se stejnou důsledností jako Izraelci?

Pokud nejsou odpovědí tři jasná „ano“, měl by jeden pomalu začít počítat s vítězstvím Číny, přičemž pád Tchaj-wanu bude mít podle Fergusona daleko vážnější následky než opuštění Vietnamu v roce 1973. Projevil by se v celé Asii a znamenal by konec americké dominance v celé indopacifické oblasti. Ferguson je nesporně inspirativní historik, protentokrát by ale bylo dobře, kdyby se spletl.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní