Čínský developer nad propastí

Potíže společnosti Evergrande by mohly být tečkou za nekontrolovaným růstem čínského nemovitostního trhu.

Sociální sítě minulý týden obletělo bizarní video natočené ve městě Kchun-ming v čínské provincii Jün-nan. K vidění v něm byla řízená demolice nedokončených výškových domů z rozsáhlého, ovšem kvůli nedostatku financí nikdy nedokončeného developerského projektu. Pohled na patnáct mrakodrapů, jak se spořádaně sesouvají k zemi v oblaku prachu, byl fascinující.

Video zároveň působilo téměř symbolicky: Čína v posledních letech procházela obrovským stavebním rozmachem, který štědře podporovaly úvěrovým financováním také místní banky. Mnoho megalomanských plánů ale zkrachovalo kvůli nezájmu lidí a výsledkem jsou i celá „města duchů“ s dokončenými, ale neobydlenými bytovými domy.

Covidové ochladnutí

Stejné zhroucení nyní hrozí jedné z největších tamních developerských skupin, společnosti Evergrande, vlastněné miliardářem Sü Ťia-jinem. Moloch, který má na kontě přes 800 dokončených i rozestavěných developerských projektů ve více než dvou stovkách měst, se dostal do potíží právě kvůli dluhovému financování staveb. Dokud ekonomika šlapala, dařilo se manažerům Evergrande tlačit obrovský balík závazků před sebou.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit