Číňanům se zalíbilo české dřevo. Vývozy letí strmě nahoru

Nejen vlivem kůrovcové kalamity byl loni export dřeva z Česka opět rekordní. Mezi odběrateli se náhle objevil nový významný hráč.

Číňanům se zalíbilo české dřevo. Vývozy letí strmě nahoru
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Vývoz dřeva z Česka v loňském roce opět trhal rekordy. Jeho hodnota dosáhla 19,1 miliardy korun oproti 14,8 miliardám v roce 2018. Vyplývá to z aktuální verze Zprávy o stavu lesa ministerstva zemědělství.

Následkem kůrovcové kalamity a nadbytku dřeva na trhu se přitom ještě zintenzivnil pád cen exportovaného dříví, které se v průměru prodávalo za 1166 korun za kubík. Tedy zhruba o dvě stě korun levněji než v předchozím roce. V objemovém vyjádření je rozdíl ještě citelnější. Loni se vyvezlo 16,4 milionů kubíků dřeva ve srovnání s 11 miliony kubíků v roce předchozím.

Masivní export dřeva částečně souvisí s kůrovcovou kalamitou a přesycením trhu, ta však není jedinou příčinou. Dřevo se z Česka ve velkém vyváželo už před současným rozšířením lýkožorouta. Důvodem je hlavně nedostatek domácích zpracovatelských kapacit a existence několika velkých pil v blízkém zahraničí.

České dřevo tak směřovalo tradičně hlavně do Rakouska a Německa, nově se však ve statistikách začíná projevovat poměrně vzdálený významný odběratel. Do Číny loni směřovalo dřevo v hodnotě 3,3 miliardy korun. O rok dříve to nebyla ani půlmiliarda a v dřívějších letech se asijská velmoc ve statistikách neobjevovala vůbec. 

Jak nedávno upozornil server Aktuálně.cz, do Číny za podivných okolností směřuje i dřevo z „prezidentské“ lánské obory. Za obchodem má stát stíhaný šéf Lán Miloš Balák. 

Mezi soukromými vlastníky lesů se přitom loni diskutovalo o přání dostat se na složitý čínský trh, což však lze bez prostředníků jen velmi složitě. „Třeba Čína nemá dřevo a ve velkém ho nakupuje. Kolik českých delegací už tam jelo, ale nikoho nenapadlo uzavřít smlouvu o exportu dřeva. Namísto toho se nám s minimální cenou přihlásí třetí překupník v řetězci, který to někomu prodá, ten zase jinému, pak dalšímu a ten to prodá do Číny,“ popsal situaci loni na podzim týdeníku Euro profesor Jindřich Vaníček, který se stará o rodinné lesy v okolí zámku Lnáře na Strakonicku.