Čína stárne. Potřebujeme víc dětí, zní z centrální banky

Čínská centrální banka doporučuje zrušit limit počtu dětí v rodině. Jinak začne země ekonomicky zaostávat, varuje.

Čína stárne. Potřebujeme víc dětí, zní z centrální banky
ilustrační foto | Profimedia.cz

Čínská populace stárne. To je neoddiskutovatelný fakt a problém, který už delší dobu řeší vrcholní představitelé země. Před pár lety došlo ke zrušení politiky jednoho dítěte, rodiny teď mohou mít dva potomky. Z centrální banky zní názor, že by měl být limit zrušen.

Navzdory čátečnému uvolnění politiky plánování porodnosti totiž počet nově narozených dětí už čtyři roky neustále klesá. V loňském roce došlo k meziročnímu poklesu o patnáct procent. Z dlouhodobého hlediska to může představovat velký problém.

Podle zprávy z centrální banky mohou mít demografické změny velký dopad na rozvoj ekonomiky Číny, hlavně ve srovnání s ostatními zeměmi. „Pokud moje země za posledních čtyřicet let snížila náskok USA levnou prací a výhodou ve formě obrovské populace, na co by se měla zaměřit příštích třicet let? Stojí to za zamyšlení,“ píše se ve zprávě.

Autoři zprávy upozorňují na to, jak USA těží z přistěhovalectví a Indie brzy předčí Čínu v počtu obyvatel i množství pracovní síly. Podle současného vývoje pak USA do roku 2050 zvýší svou populaci o patnáct procent, zatímco ta čínská klesne o 2,2 procenta. Ve zmíněném roce pak budou mít Spojené státy o 1,3 procenta pracovní síly více, zatímco předloni měla v této oblasti o 5,4 procenta výhodu Čína.

Cílem Číny by podle zprávy Čínské lidové banky mělo být trend vymírání populace zvrátit. Řešení je podle ní jednoznačné: zrušit omezování porodnosti. Stát by měl mladé Číňany dokonce k vyšší porodnosti vybízet.

„Aby splnila dlouhodobé cíle, měla by Čína naplno liberalizovat a podporovat porodnost a všemi možnými prostředky se zasadit o odstranění všech obtíží, kterým čelí ženy během těhotenství, porodu či při zápisu dětí do mateřských a základních škol,“ stojí ve zprávě.

Problémy se stárnoucí populací mají i další země, podle čínské centrální banky je ale potřeba vzít v potaz, že jde většinou o rozvinuté země, které jsou bohatší než Čína a jejich HDP na obyvatele je často až dvojnásobný. „Pokud jen trochu zaváháme, zmeškáme vzácnou příležitost, jak zareagovat na demografické změny, a zopakujeme chybu, kterou udělaly vyspělé země,“ varují autoři.

Peking považuje zvrácení stárnutí populace za jednu ze svých priorit. V březnu představil pětiletý plán rozvoje ekonomiky, v němž se chce na tuto problematiku zaměřit. Ke změnám v politice plánování porodnosti se ale zatím neodhodlal.