Velké trable v Číně. Realitní gigant je před krachem

Jedna z největších realitních firem v Číně, skupina Evergrande, stojí před krachem. Její zadlužení přesáhlo 305 miliard dolarů. Ukazuje se tím zranitelnost čínského realitního trhu.

Velké trable v Číně. Realitní gigant je před krachem
ilustrační foto | Shutterstock.com

Čínský realitní trh byl v posledních dvaceti letech tahounem čínského ekonomického růstu. Nyní se ukazuje, že v sektoru s bydlením začíná být pořádně horko a pro řadu firem mohou nastat výrazné komplikace. Ve velkých existenčních problémech se nachází gigant Evergrande, jenž oznámil, že má zásadní problémy se splácením svých dluhů, které přesáhly v přepočtu 305 miliard dolarů (6,5 bilionu korun). 

Pokud nezíská rychle hotovost, například prodejem části svých nemovitostí nebo vstupem státu, bude muset vyhlásit krach. To by mělo pro čínskou ekonomiku dalekosáhlé důsledky, shodují se analytici.

Kromě realitního trhu by to pocítil i čínský bankovní sektor. V reakci na zprávy o existenčních problémech realitního kolosu se propadly také akciové indexy na burzách v Šanghaji i Hongkongu. I když firma už najala odborníky na restrukturalizaci, nemusí to znamenat, že se ji podaří zachránit.

Ústředí společnosti z Šen-čenu museli chránit pracovníci ochranky před nespokojenými klienty, kteří chtějí vrátit peníze, jež už investovali do bytů, které zatím nejsou postaveny. Celkem se jedná se o 1,5 milionu lidí. Akcie firmy v tomto roce už ztratily osmdesát procent své hodnoty. China Evergrande byla dosud podle tržeb čínskou dvojkou na realitním trhu.

Jednou z možností je, že do kauzy zasáhne čínská vláda, která si nepřeje, aby došlo k větším dopadům na místní ekonomiku. Zatím problémy soukromé společnosti pozorně sleduje. Případný kolaps firmy Evergrande by mohl být jednou z největších zkoušek pro čínský finanční systém v posledních letech, připustil hlavní ekonom pro asijský trh Mark Williams z londýnské poradenské firmy Capital Economics. Předpokládá, že nakonec do firmy vstoupí čínská centrální banka.

Realitní skupinu založil v roce 1997 Sü Ťia-jin. Dvaašedesátiletý miliardář byl v minulosti nejbohatším Číňanem. Firma má zastoupení v 280 čínských městech a zaměřuje se na klientelu se středními a vyššími příjmy. Dokončila už devět stovek komerčních, rezidenčních i infrastrukturních projektů, zaměstnává 200 tisíc lidí. 

Problémy se splácením příliš vysokých dluhů souvisí s ekonomickým zpomalením během pandemie covidu. Přispěla k tomu i nová regulace čínské vlády, která loni v srpnu zpřísnila dozor nad soukromými společnostmi, jež jsou silně zadlužené. Firma spoléhala na předprodeje bytů, ty se ale snižují, i když nabízí zákazníkům slevy ve výši 25 procent na prodej nových jednotek. 

Dalším důkazem slabosti realitního trhu v Číně je to, že americký investiční fond Blackstone vycouval z převzetí čínské firmy Soho China, jež staví kancelářské budovy. Měl za ni zaplatit tři miliardy dolarů. Akcie firmy se v reakci na neúspěšný prodej propadly o čtyřicet procent.

Pád kdysi mocného miliardáře a jeho realitního impéria může být pokračováním strategie čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který fakticky vyhlásil válku čínským boháčům. Už před dvěma lety v boji proti chudobě v zemi oznámil, že se byty musí stavět pro lidi, nikoli pro finanční spekulanty. Analytik Ben Wang z australské investiční skupiny Jamieson Coote Bonds odhaduje, že se Evergrande za dozoru čínských úřadů „kontrolovaně zhroutí“.