Čína (ne)zabolí a zprávy od třináctého pramene

Za předposlední krize jsem jel s jedním nejmenovaným ekonomem se zrzavým plnovousem do Helsinek učit se od tamních expertů, jak podporují aplikovanou vědu a výzkum a rozvoj inovačního podnikání. Nehodí se přijet s prázdnou, a tak jsme pořídili pár lahví z třináctého pramene jako dárek. Pak nás napadlo, jestli se to vlastně hodí, rozdávat na tamních úřadech alkohol, a zeptali jsme se pro jistotu na našem velvyslanectví, zda je to politicky korektní. „Lahví becherovky nemůžete žádného Fina nikdy urazit,“ zněla odpověď a mohu konstatovat, že byly přijaty s ostychem zastírajícím velké potěšení.

No jo, jenže jak se vede výrobcům becherovky dnes, kdy příliv turistů ustal a v hotelech a restauracích zaměřených na zahraniční klientelu je dodnes pusto prázdno? Přečtěte si náš profilový rozhovor se šéfkou Becherovky, Bulharkou, která ale česky uměla už jako malá holka a v byznysu se vyzná. Karlovarská likérka dostala v pandemii ránu, protože marže z prodejů v řetězcích ani zdaleka nejsou stejné jako ty, které jsou v hotelech, restauracích a kavárnách, ale o to více se spoléhá na vývoz a umění českých a slovenských barmanů, ve světě velmi uznávaných, kteří s třináctým pramenem umějí v míchaných nápojích předvést velké věci.

Cvrkot kolem výpravy šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan trochu utichá, a to je v týdeníku Hrot dobrá chvíle pro to, rozebrat nejen možnosti, jaké má Čína, aby to expedici dodatečně osladila, ale i jak by na to mohli reagovat Češi, kdyby chtěli. Zdaleka to není jednostranná asymetrie ve prospěch říše středu. Rozebíráme také ekonomickou historii té druhé jediné Číny – na ostrově Formosa – s třiadvaceti miliony obyvatel. Pár strategických věcí tady udělali fakt chytře. Kdyby ne, pak by hned dvě tchajwanské elektronické firmy nepatřily do první světové desítky. Takový Apple by si bez nich ani nevrznul, a není sám.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit