Choďte na pravidelné prohlídky, radí do nového roku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Pokud nebudeme sami pečovat o své zdraví, nemůžeme se divit, že pak bude stát za starou bačkoru. Stát vám však v roce 2023 pomůže řadou preventivních programů

Choďte na pravidelné prohlídky, radí do nového roku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
ilustrační foto | Shutterstock.com

Rok 2022 byl pro zdravotnictví rokem tří velkých výzev – omikronové vlny covidu-19, statisíců uprchlíků z Ukrajiny a českého předsednictví v Radě EU. Troufám si říci, že všechny tyto výzvy jsme úspěšně zvládli. Covid jsme zvládli bez lockdownů a zavírání škol, ukrajinským uprchlíkům jsme úspěšně zajistili dostupnou zdravotní péči bez negativního dopadu na české pacienty a za předsednictví v Radě EU sklízí Česká republika chválu od evropských partnerů. Jsem přesvědčen, že jsme tento rok zvládli velmi dobře, a to ani nemluvím o pravidelné automatické valorizaci plateb za státní pojištěnce, kterou jsme slíbili v programovém prohlášení vlády a prosadili ji hned v prvním roce. Tato novinka zajistí tolik potřebné zdroje do zdravotnictví v příštích letech.

Pravidelná údržba…

Tím se dostávám k roku 2023. Velkým tématem, které chci řešit, je prevence a povědomí o ní ve společnosti. Prevence není jen o tom, že se jednou za dva roky přijdu ukázat k praktikovi, který mě změří, zváží, pošle na krevní testy, a mám klid. Je to o pravidelné údržbě těla i duše. V anglosaské terminologii je pro tento přístup zažitý termín „public health“ neboli veřejné zdraví. Díky péči o veřejné zdraví má řada států nejen vyšší střední délku dožití, ale hlavně vyšší kvalitu života v pokročilém věku.

Když s lidmi mluvím o principech prevence, rád používám přirovnání k autu. Ne snad proto, že by tělo a auto šly zaměnit, ale ta paralela je jednoduchá. Téměř každý dospělý ví o potřebě pravidelné údržby vozu. Když auto zakoupíte a je úplně nové, je všechno v něm bez jakékoli vady, koroze či jiné známky opotřebení. A je na každém z nás, jak se o něj bude starat, jak často bude chodit na prohlídky, měnit olej, tankovat kvalitní palivo, měnit brzdové destičky, kontrolovat tlak v pneumatikách apod. Když na to budeme kašlat, auto nám to dříve či později vrátí, bude každou chvíli v servisu a časem se rozbije a bude potřeba nákladný servis nebo úplná výměna některých dílů, jako je například motor. Dáme-li mu ale potřebnou péči, bude nám na konci své cesty dělat radost jako veterán, obdivovaný všemi generacemi pro svoji výdrž a kvalitu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit