Chceš, nechceš? Musíš!

Otázka není, jestli se proti covidu očkovat, ale jak to provést co nejrychleji. A v tom vláda opět selhává

Chceš, nechceš? Musíš!
Vojtěch Velický

Dokud nebude vakcína, nebudeme moct žít normálně. Vakcína je a v Česku všechno funguje „normálně“ – bohužel. Protože to, jak se stát hodlá očkování obyvatelstva proti covidu-19 zhostit, zavání stejným chaosem jako všechno, co vláda premiéra Andreje Babiše dosud předvedla.

Současná situace přitom na vládu neklade nijak vysoké nároky. V zásadě by měla zajistit jenom dvě věci. Informační „přesvědčovací“ kampaň, aby se dostatečné množství lidí nechalo proti koronaviru naočkovat a společnost mohla začít nějak normálně fungovat. A určit nějakou smysluplnou strategii, jak samotné očkování proběhne. Co nejrychleji, respektive tak rychle, jak nám dodávky vakcín umožní. V tuto chvíli nemáme ani jedno.

Vycucaných 65 procent

Vědci se shodují na tom, že pro vytvoření kolektivní či „stádní“ imunity je zapotřebí, aby se nechalo naočkovat minimálně 70 procent, ale spíš tři čtvrtiny populace. To by mohl být problém (nejen v Česku), protože vláda – správně – rozhodla, že vakcína má být dobrovolná, a podle průzkumů si ji dobrovolně hodlá nechat vpíchnout mnohem méně lidí. Kolik přesně, to zjevně nikdo neví. Na začátku prosince vyšlo z průzkumu Medianu pro Český rozhlas, že očkování hodlá podstoupit jen 40 procent Čechů. Nyní, na začátku roku, vytasili premiér a ministr zdravotnictví Jan Blatný jiný, optimističtější průzkum – prý je zájemců už 65 procent. Má to jen drobný háček: Onen průzkum nikdo nikdy neviděl a mlhavé odpovědi obou pánů svádějí k domněnce, že jde o číslo podobně vycucané z prstu jako většina těch, kterými se kabinet oháněl při lockdownu celý podzim.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit