Chce být jen premiér

Mikuláš Minář složil funkci předsedy Milionu chvilek a chystá se založit nové hnutí, které porazí Babiše. ANO se v duchu raduje, opozice nahlas protestuje, země je zmatena. Opravdu?

Chce být jen premiér
Mikuláš Minář je český aktivista, od ledna 2018 do září 2020 byl předsedou spolku Milion chvilek. Předsednictví po něm převzal Benjamin Roll. | Tomáš Novák týdeník HROT

Minářovo načasování pár dní před krajskými a senátními volbami je kudla do zad opozici. Minář vlastně říká, že volit stávající opozici je zbytečné, protože stejně nemá žádnou vizi a Babiše neporazí. Exvůdce chvilkařů se hlasitě zbavuje odpovědnosti za výsledek voleb. Načasování je to podlé. A nanejvýše taktické. Naznačuje však jediné. Minář to myslí smrtelně vážně. Má to promyšlené. Není v tom sám. Má za sebou finanční krytí. Má přinejmenším pár jistých spojenců a další hledá. Půjde přes (politické) mrtvoly. 

Mesiáš. Licoměrný a chladně kalkulující

Minář hovoří o totálním rozčarování mnoha lidí z vlády i opozice. Mluví o volbě z nouze. Vyjadřuje se tak, jako kdyby volby mohly být výběrem ideálního lídra. Někoho, kdo nabídne vizi a za kým půjdou masy. Vytváří obraz politiky jako střetu dobra a zla. Jako čekání na mesiáše, který zemi vyvede z marasmu, do něhož ho společně dostaly Babišova a Zemanova vláda i neschopná opozice. 

Spasitelem je Minář a jeho druzi, jejichž jména zatím odmítá zveřejnit. Prozrazení prvního z nich však dává tušit. Jan Čižinský sedí najednou na třech křeslech. Je lidoveckým poslancem, starostou Prahy 7 za lokální uskupení a lídrem ambiciózního svazku, který spoluvládne Praze. Ačkoli ve svých rukou momentálně koncentruje politickou moc srovnatelnou s ministrem, tváří se jako andílek spadlý z nebe a nenesoucí nejmenší odpovědnost. Takových bude více.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit