ČEZ vzdává uhelné plány v Mělníku

Skupina ČEZ zrušila soutěž na stavbu nového uhelného bloku v areálu Elektrárny Mělník. Teď hledá jiné řešení, jak zajistit teplo pro Prahu.

ČEZ vzdává uhelné plány v Mělníku
Elektrárna Mělník | Tomáš Novák týdeník Hrot

Měl to být poslední velký uhelný kotel, který kdy v České republice vznikne. Vzhledem ke změně přístupu Evropské unie, která zesílila tlak na rychlý odklon od fosilních paliv, však nový blok v Mělníku podle informací týdeníku Hrot pravděpodobně vůbec nevznikne. Důkazem může být osud soutěže na výběr dodavatele stavby, kterou podnik Energotrans ze Skupiny ČEZ nedávno zrušil.

Podle záměru oznámeného na konci roku 2017 chtěl ČEZ v mělnické elektrárně postavit fluidní kotel na hnědé uhlí o tepelném příkonu 334 megawattů. V únoru 2018 vyhlásil soutěž na výběr dodavatele. Odvolání záměru nasvědčuje i reakce společnosti ČEZ na dotaz týdeníku Hrot. „Ano, u Mělníka pracujeme na jiném řešení budoucnosti lokality. Detaily představíme ve vhodném okamžiku, ale v blízké době,“ uvedl tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V úvahu nyní připadá zdroj na spalování zemního plynu nebo komunálního odpadu.

Výstavba nového uhelného bloku (a také plynové kotelny o tepelném příkonu 150 megawattů) byla součástí plánované obnovy mělnické elektrárny. Její odstavení nebude tak snadné jako v případě zastaralých uhelných bloků na severu Čech. Kromě výroby elektřiny má mělnická elektrárna zásadní význam v roli dodavatele tepla pro východní polovinu Prahy, Neratovice, Mělník i další obce.

Elektrárnu Mělník v současnosti tvoří tři zařízení označená římskými číslicemi I až III, vlastníkem je Energotrans – dceřiná společnost ČEZ. Bloky Mělník II a III chce ČEZ převést do zálohy a provozovat je v režimu záložního zdroje. Definitivně je má odstavit z provozu v letech 2022 a 2024. Nejstarší část – Mělník I, pocházející z let 1957 až 1960 – prošla rekonstrukcí a v provozu má zůstat do konce desetiletí.