Českým pojišťovnám špinavé zdroje nevoní, tak si ČEZ pojistil uhlí na Bermudách

Velké pojišťovny odmítají krýt špinavá aktiva. ČEZ proto pojistil své tuzemské elektrárny u „fosilní“ pojišťovny sídlící na souostroví v Atlantiku.

Českým pojišťovnám špinavé zdroje nevoní, tak si ČEZ pojistil uhlí na Bermudách
ilustrační foto | Shutterstock.com

Kvůli válce na Ukrajině a nejisté budoucnosti dodávek zemního plynu z Ruska pojedou evropské uhelné elektrárny a doly nejspíš déle, než se ještě nedávno mohlo zdát. S tím vyvstává problém s pojištěním špinavých zdrojů. Velké pojišťovací ústavy sázejí na zelenou ­image a pálení uhlí již odmítají jistit. Polostátní společnost ČEZ našla řešení na Bermudách.

Už v průběhu loňského roku všechny velké pojišťovny, jako je ­Generali, ­Allianz či Kooperativa, oznámily, že s ČEZ po vzájemné dohodě ukončily smlouvy o pojištění uhelných aktiv. Podle mluvčího energetické skupiny Ladislava Kříže jsou zdroje jako Prunéřov, Ledvice, Dětmarovice a další nyní zajištěny prostřednictvím „kaptivního pojištění“.

Podle zjištění ekologické platformy Re-set, která se mimo jiné zaměřuje na monitoring financování fosilního průmyslu, se jméno české energetické skupiny nově objevilo mezi členy pojišťovny Oil Insurance Limited. Ta sídlí v hlavním městě Bermud Hamiltonu. „U této organizace máme zajištěna naše uhelná aktiva v České republice,“ potvrzuje Kříž.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit