Cestovní ruch se uzdravuje. Nejvstřícnější je Evropa, nejpřísnější Asie

Po dvou letech nejrůznějších omezení se většina zemí otevřena turistům. Některé už ani nechtějí covid pasy nebo testy.

Cestovní ruch se uzdravuje. Nejvstřícnější je Evropa, nejpřísnější Asie
ilustrační foto | Shutterstock.com

V roce 2019, na svém vrcholu, turistický průmysl tvořil přes desetinu světového HDP. Otočilo se v něm 9,6 bilionu dolarů, které živily více než 330 milionů lidí pracující v hotelích, restauracích nebo cestovních agenturách.

O rok později kvůli covidu obrat v cestovním ruchu propadl více než o polovinu - na 4,9 bilionu dolarů. O práci přišlo přes 60 milionů lidí. Nejhůře to ovšem nepocítili "rozmařile" cestující Evropané, Američané nebo Číňané, ale často chudí lidé v rozvíjejících se zemích, na turismu závislých třeba v Jižní Americe nebo jihovýchodní Asii.

Loňský rok byl pro mezinárodní turismus obecně také katastrofální, v uvolněnějších regionech se ale začal zotavovat. Letos odvahu vpustit bez karantén a dalšího obtěžování turisty našly i dosud nejpřísnější země. Otevírá se Asie i Jižní Amerika a v oboru je stále patrnější mírný optimismus. Už za první tři měsíce roku sektor zaznamenal meziroční nárůst o 182 procent; Evropa si oproti loňsku polepšila dokonce čtyřnásobně.

Podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) by letos celkové celosvětové příjmy z cestovního ruchu měly dosáhnout asi 8,4 bilionu dolarů a v roce 2023 se vrátit na předcovidovou úroveň, tedy přibližně 9,6 bilionu. Do práce by se měla také vrátit asi polovina propuštěných a napřesrok budou i personální stavy zpátky "na svém".

Detailní statistiky a predikce UNWTO ale ukazují, že rozdíly v regionech budou dál velké. Zatímco otevřená Evropa nebo Spojené státy jsou na nejlepší cestě k normálu, třeba jihovýchodní Asie nebo Nový Zéland s Austrálií letos ztrátu kvůli pozdnímu otevření hranic nedoženou a na čísla roku 2019 se vrátí nejdříve příští rok. 

Seznam zemí, které nějakým způsobem omezují příchozí turisty, se letos výrazně ztenčil. Dveře ale pořád nejsou otevřené dokořán všude a každému. Obecně nejvstřícnější je Evropa. U cest mimo starý kontinent nicméně mnoho zemí stále trvá na dokončeném očkování proti covidu nebo absolvování testu. Zejména v Asii navíc platí, že se pravidla pro turisty mohou změnit ze dne na den.