z týdeníku The Economist
Cestou na Tchaj-wan Pelosiová zkomplikovala jeho obranu
Návštěva šéfky americké Sněmovny reprezentantů na ostrově byla spíš záminkou než provokací, říká vojenská expertka Oriana Skylar Mastrová

Odpoledne 4. srpna odstartovala Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) největší a nejsofistikovanější vojenské cvičení, jaké kdy absolvovala. Během týdne odpálili Číňané desítky raket a v bezprostřední blízkosti Tchaj-wanu prováděli manévry se stovkou letadel, deseti torpédoborci a řadou doprovodných plavidel. Svou roli při nich sehrály rovněž ponorky a letadlové lodě. Ve srovnání s touto demonstrací síly vypadala třetí krize v Tchajwanském průlivu z let 1995 a 1996, kdy Čína provedla během několika měsíců čtvery manévry a odpálila všeho všudy šest raket, jako dětská hra.
Jako racionále pro nejnovější čínské vojenské cvičení se uváděla touha Pekingu dát najevo rozhořčení nad návštěvou Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Šéfka Sněmovny reprezentantů byla od roku 1997 nejvýše postaveným americkým vládním představitelem, který ostrov navštívil. Tehdy to byl rovněž šéf dolní komory Kongresu – Newt Gingrich. Čína dopředu varovala, že pokud Pelosiová zařadí Tchaj-pej mezi své zastávky na cestě po Asii, Amerika za to draze zaplatí.
Ponaučení z roku 1996
Toto vojenské cvičení je pro Peking tak trochu „debutantským plesem“. V roce 1996 třetí krize skončila, když Amerika poslala dvě letadlové lodě s doprovodem do dvousetmílového pásma kolem Tchaj-wanu. Amerika to tehdy považovala za velký strategický úspěch a čínské vedení krajně rozladilo, že USA zasáhly do z hlediska Číny vnitrostátní záležitosti. Právě tato událost ponoukla Čínu, aby z ČLOA vybudovala jednu z nejmocnějších armád na světě.