Čeští vědci vyvinuli filtr proti covidu-19 pro rozvojové země

Čeští vědci vyvinuli filtr proti covidu-19 pro rozvojové země
ilustrační foto | Shutterstock.com

Vědci z Centra materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci s Ústavem chemických procesů Akademie věd ČR a Textilním zkušebním ústavem v Brně vyvinuli osobní filtr proti covidu-19, který by se mohl uplatnit v rozvojových zemích.

Výhodou je, že se celá sestava dá sbalit do malého batohu a nevyužívá nanomateriály, ale běžně dostupnou polyesterovou pleteninu podobnou flísové dece. Originální řešení českých vědců zveřejnil ve svém aktuálním vydání prestižní americký odborný časopis PLOS One.

„Námi vybraný materiál má skvělý poměr mezi množstvím viru – aerosolu, který materiál zachytí, a odporu, který klade při dýchání. Je proto srovnatelný s látkami použitými v respirátorech FFP3,“ řekl hlavní autor studie Max Fraenkl z Centra materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Materiál, který vědci využili, je chemicky i tepelně odolný. A na rozdíl od látek používaných v respirátorech je odolný i mechanicky. Filtr z něj lze regenerovat varem nebo praním při 95 stupních Celsia. Své filtrační schopnosti neztrácí ani při opakovaném vyprání či vyvaření. „Jeho vysokou filtrační schopnost lze přičíst právě měkké vrstvě, která připomíná netkané textilie,“ zdůraznil Max Fraenkl.

Z materiálu výzkumníci sestavili filtrační kartridž, která se dá nosit na zádech v malém batohu. Nezávislý test Výzkumného ústavu bezpečnosti práce potvrdil, že filtrační účinnost kartridže je 99 procent.

„Filtrační batoh by mohl být dobrým řešením pro rozvojové země nebo jako vybavení pro lékaře, kteří pracují v těchto zemích,“ uvedl Vladimír Ždímal, spoluautor studie a vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů Akademie věd.

Podle jeho kolegy Jakuba Ondráčka filtrační batoh výrazně snižuje riziko nákazy u lékařů, kteří pomáhají pacientům s covidem-19, například při laparoskopii žaludku, vyšetření ORL nebo u zubních zákroků, při nichž se produkuje vysoce nakažlivý aerosol.