Cesta z města II. Developeři míří za hranice Prahy

Navzdory bytové krizi a vysokým cenám nemají developeři s prodejem bytů v Praze problém. Vyrážejí tak za hranice hlavního města.

Cesta z města II. Developeři míří za hranice Prahy
ilustrační foto, vizualizace | Archiv

V Praze zuří bytová krize, ceny rezidencí s průměrem přes sto tisíc korun za metr čtvereční berou dech, přesto developeři nemusejí zájemce ke koupi přemlouvat. A nic na tom nezměnila ani současná koronakrize – vzhledem k omezené nabídce a strmě rostoucím cenám pozemků to na nějaké snižování cen nevypadá.

Mnozí developeři proto nejspíš došli k závěru, že nastal ten správný čas opět vyrazit za hranice Prahy.

Například developerská skupina Horizon koupila 24 hektarů parcel v obci Statenice v okrese Praha-západ, jež získala od skupiny Manghi Group. Ta plánovala vystavět Auru Statenice ještě před finanční krizí v roce 2008. „Tento projekt bereme jako možnost alespoň částečně odpovědět na vysokou poptávku po bytových jednotkách v Praze, již nabídka nestačí uspokojovat,“ podotkl Yishay Furman, ředitel skupiny Horizon. Skupina chce během pěti let v obci vystavět až pět stovek bytových jednotek.

Obce v okolí metropole zažívají druhou vlnu osídlování obyvateli Prahy. A tentokrát je nežene ven jen touha po bydlení „u lesa“, ale také nedostupnost bytů a bláznivé ceny nemovitostí. Ožil tak například projekt v okrajové městské části Královice a prodávají se i byty a domy pro lépe situované v rámci projektu Oaks Prague, který vyrostl u Nebřenic.

Společnost Eufi pro změnu nabízí bytový projekt Slánský mlýn u Slaného. Hodně se staví také v Horoměřicích. Například projekt Velvaria Residence s více než dvěma stovkami bytů už je skoro vyprodaný.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní