Vybrané články
z týdeníku The Economist

Cesta do pekla

Jen si představte, jak bude po pandemii vypadat služební cesta.

Cesta do pekla
ilustrace Vojtěch Velický

Vlády by rády dostaly lidi zpátky do práce, aby se pokud možno zmírnily ekonomické škody způsobené nemocí covid-19. A některé firmy budou celé žhavé vyslat své zaměstnance za klienty. Jenže vakcínu nejspíš nedostaneme dřív než za 12 měsíců. A tak se vaše příští služební cesta možná změní ve zkoušku vytrvalosti. Představte si hlášení, která budou na cestující čekat. 

Cink cink. Vítejte na přejmenované Heathrowské zastávce č. 5. Usoudili jsme, že označení „terminál“ by mohlo mít v současné době pro cestující nevhodné konotace a mohlo by je odrazovat. Odevzdejte, prosím, svá zavazadla, aby mohla být dezinfikována: všem majitelům kufrů z pravé kůže se tímto omlouváme, neboť na nich pravděpodobně zůstanou skvrny. To však nevadí, alespoň budete mít dobrou záminku vyrazit po přistání v cílové stanici na nákup. Po odbavení zamiřte rovnou k bezpečnostní kontrole, kde vám bude odebrán vzorek z nosu a změřena teplota. Vzhledem k tomu, že je zapotřebí udržovat vzdálenost šest stop (dva metry), fronta se momentálně vine kolem budovy. 

Poté, co projdete bezpečnostní kontrolou, zamiřte do duty free, kde si můžete vybrat z naší rozsáhlé nabídky dezinfekcí na ruce. Doufáme, že jste se před odjezdem najedli, neboť žádná z restaurací není otevřená. Přejeme vám šťastnou cestu. Cink cink.

Vítejte na palubě letu 107 Acme Airlines do New Yorku. Jsem kapitán Richards a budu vaším pilotem. Pravidla společenského odstupu diktují, že jsem tu dnes bez kopilota, neboť v kokpitu není dost místa pro víc než jednoho člověka. Ale žádný strach, přinesl jsem si termosku s kávou a ještě nikdy jsem za letu neusnul. Pokud se vám co půl hodinu neozvu, posádka mi přijde zabušit na dveře.

Během letu vám nebudeme moci podávat běžné občerstvení, užijte si nicméně vodu, slané oříšky a brambůrky zdarma, stejně jako prázdnou vedlejší sedačku. Jen varování pro ty, kdo se rozhodli posadit se k oknu. Cestující musí dodržovat pravidla odstupu, a proto nebude možné, abyste se v případě, že cestující sedící v uličce usne, přes něj pokusili protáhnout. Ve frontě na toaletu mohou navíc stát maximálně tři osoby. Takže byste to s vodou radši neměli moc přehánět. Pokud jí budete potřebovat víc, posádka vám ráda pomůže. Jen jim dejte pár minut, neboť se budou muset nejprve nasoukat do protichemického obleku.

Dámy a pánové, právě jsme přistáli na letišti JFK. Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu. Dobrá zpráva je, že cestujících je tu v současné době podstatně méně. A teď ta špatná. Vzhledem k nutnosti dezinfikovat čtečku elektronických pasů po každém použití se na imigračním tvoří fronta na dvě hodiny. A ne, nemůžete si během čekání vytáhnout mobil a vyřídit všechny nutné hovory. Vítejte v zemi svobody. Buďte stateční.

Dobré odpoledne a děkujeme, že jste si pro svůj pobyt vybrali právě Hotel Očistec. Naše motto zní: zapsat se můžete kdykoliv, ale jestli vás uslyšíme kašlat, už odtud neodejdete. Vaše dezinfikovaná vstupní kartička k pokoji je připravena v dezinfikované obálce. Výtah může, bohužel, používat vždy jen jedna osoba, a budete proto muset počkat šedesát minut, než se dostanete do svého pokoje. Stejné zpoždění vás bude čekat i ráno, a pokud míříte na nějaká jednání, bude vhodné domluvit si dřívější budíček. Nosiči nejsou k dispozici, doufáme proto, že cestujete na lehko. 

Abychom snížili riziko pro zaměstnance, bude váš pokoj uklizen až po vašem odjezdu, takže si nezapomeňte ustlat. Neostýchejte si odvézt domů šampón ze sprchy: nikdo jiný na něj nechce sahat. Wellness, bazén a bar jsou ze zjevných důvodů zavřené a nefunguje ani pokojová služba. Přejeme příjemný pobyt.

Dobré ráno všem a vítejte na konferenci pro manažery Řízení rizik 2020. Nebo by se měla jmenovat spíše Milujeme riziko? Ha ha. Ujišťuji vás, že se nacházíme v kompletně dezinfikovaném prostoru. Heslo letošního roku zní: Na vašem zdraví nám záleží, protože vašemu zaměstnavateli ne. V části věnované dotazům nebudeme posílat mikrofony, mluvte proto, prosím, co nejhlasitěji. Panelové diskuse představují momentálně problém, budou proto omezeny na dva mluvčí usazené na opačných koncích pódia.

Oběd formou švédských stolů není bohužel možné zrealizovat, využijte prosím kterýkoliv stánek před konferenčním centrem. Vaše volba oddělí skutečné manažery řízení rizik od nýmandů. Nebyla by to žádná konference, kdybychom neměli ve vstupní hale informační stánky. Naši sponzoři vás velmi rádi uvidí, nicméně pouze z bezpečné vzdálenosti a s rouškou na obličeji. V poslední řadě se, prosím, seznamte s východy za mými zády – nalevo a napravo. Jsou tu, jak jinak, při případ požáru, nicméně se mohou hodit i v případě, že někdo z vás dostane záchvat kašle.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.