Český kapitál jde do světa

Zatímco v minulých letech čeští miliardáři expandovali na Slovensku, Rumunsku či Polsku, teď už mají odvahu jít i do západní Evropy a Severní Ameriky.

Český kapitál jde do světa
Daniel Křetínský | Profimedia.cz

Něco přes 416 miliard ke konci roku 2014, 921 miliard v prosinci 2018 a dnes již to bude přes bilion korun. Takové výše dosahuje objem českých investic v zahraničí. Podle zpráv z posledních týdnů a měsíců se zdá, že zahraniční expanze českých byznysmenů dál nabírá na intenzitě.

Zatímco někteří sázejí na módní obory, jiní – hlavně tedy Daniel Křetínský a Pavel Tykač – kupují i to, co většina ostatních byznysmenů považuje za příliš rizikové či nemoderní. Příkladem může být Tykačova skupina Sev.en Energy, která na začátku června koupila amerického těžaře uhlí Blackhawk Mining. Lucemburský fond Vesa Equity Investment, který zhruba napůl vlastní Daniel Křetínský a jeho byznysový společník Patrik Tkáč, se zaměřil na nákup akcií známých britských a amerických společností.

Podle oslovených expertů poradenských firem už dnes neplatí, že by se čeští miliardáři zaměřovali na region střední a východní Evropy. „Dlouhodobě jsou atraktivní okolní země, ale již nějakou dobu roste zájem o vyspělé a náročné trhy, jako je Německo, Francie, Nizozemsko a Spojené království. Předpokládám, že aktuální situace podpoří kapitálově silné české investory v dalších investicích v zahraničí,“ odhaduje Petr Kováč, partner v oddělení transakčního poradenství ve společnosti EY.

 

Nejčastější vysvětlení zní, že pro nejbohatší české byznysmeny je již domácí trh malý, proto se s každým rokem více rozhlížejí po investičních příležitostech v zahraničí. „Dalším důvodem tohoto trendu je skutečnost, že Česká republika je v západní Evropě – na rozdíl od minulých dob – již vnímána jako země se stabilní ekonomikou a právním řádem. Tím roste i věrohodnost a pozitivní vnímání českých investorů,“ dodává řídící partner advokátní kanceláře Havel & Partners Jaroslav Havel.

Mimo záznam však někteří znalci zákulisí velkého byznysu zmiňují i to, že premiér a nepřímý majitel Agrofertu Andrej Babiš s jistou žárlivostí sleduje posilování dalších lidí z první desítky nejbohatších na českém trhu. Bezpečnější je proto expandovat za hranicemi. 

Více k tématu českých investic v zahraničí si můžete přečíst v týdeníu Hrot číslo 6/2020, které vyšlo 15. června. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní