Český kapitál dobývá svět

Poslední měsíce přinesly řadu akvizicí zahraničních podniků ze strany nejbohatších Čechů. Svou roli zde hraje i pokles hodnoty firem v krizové době

Český kapitál dobývá svět
Daniel Křetínský | Profimedia.cz

Uhelné doly, podíly v obchodních řetězcích, turecký výrobce autobusů, zbrojovky, komerční reality. Nejbohatší Češi – hlavně tedy Daniel Křetínský a Pavel Tykač – kupují i to, co většina ostatních byznysmenů považuje za příliš rizikové či nemoderní. Další čeští byznysmeni mají odvahu expandovat na náročné trhy v západní Evropě a Severní Americe.

Dnes už tak neplatí, že se čeští miliardáři zaměřují na akvizice v zemích střední a východní Evropy. „Dlouhodobě jsou atraktivní okolní země, ale již nějakou dobu roste zájem o vyspělé a náročné trhy, jako je Německo, Francie, Nizozemsko a Spojené království. Předpokládám, že aktuální situace podpoří kapitálově silné české investory v dalších investicích v zahraničí,“ odhaduje Petr Kováč, partner v oddělení transakčního poradenství ve společnosti EY.

Nejčastější vysvětlení zní, že pro nejbohatší české byznysmeny je již domácí trh malý, proto se s každým rokem více rozhlížejí po investičních příležitostech v zahraničí. „Dalším důvodem tohoto trendu je skutečnost, že Česká republika je v západní Evropě – na rozdíl od minulých dob – již vnímána jako země se stabilní ekonomikou a právním řádem. Tím roste i věrohodnost a pozitivní vnímání českých investorů,“ dodává řídící partner advokátní kanceláře Havel & Partners Jaroslav Havel.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit