Český byznys a Kellnerovy děti

Petr Kellner po sobě v byznysu zanechal víc než jen PPF. Jeho „dětí“ na trhu je mnoho. Co s nimi teď bude a jaký je vlastně jeho odkaz?

Český byznys a Kellnerovy děti
ilustrační foto | Profimedia.cz

Petr Kellner šel svými investičními výpady často proti proudu a dokázal se prosadit tam, kde by se o to jiní ani nepokoušeli. Jeho postupný odklon od spotřebitelských půjček a nestabilních a vzdálených trhů směrem k evropským telekomunikacím, médiím, technologiím a nově třeba k velké středoevropské bance je toho dalším a zřejmě posledním důkazem. 

Rodák z České Lípy, jehož život tragicky vyhasl minulý týden v aljašských horách, díky svému mimořádnému instinktu během třiceti let vybudoval jednu z největších evropských investičních skupin s hodnotou aktiv přes 40 miliard eur (tedy přes bilion korun), magazín Forbes ho s majetkem přes 15 miliard dolarů pravidelně řadí mezi dvacítku nejmovitějších Evropanů a do stovky nejbohatších lidí světa. Společnosti skupiny PPF působí ve 25 zemích na třech kontinentech a zaměstnávají na 150 tisíc lidí. 

Nejen PPF se musí vyrovnat s obrovskou ztrátou. Kellnerových byznysových potomků je totiž mnoho i mimo skupinu. Ačkoli se někteří už dávno osamostatnili, osobní vazby na nejbohatšího Čecha nikdy zcela nezmizely.

 

Jako kdyby kompas českého byznysu přišel o svůj sever, přirovnal smrt Kellnera nejmenovaný tuzemský miliardář. Mnoho lidí jeho odchodem ztratí základní byznysovou orientaci, mnozí najednou levitují ve vzduchoprázdnu, jsou jako měsíce, které ztratily planetu, kolem níž obíhají. Přišli o spojence a rádce.  

Kellnerův vliv totiž dalece překračoval hranice vytyčené skupinou PPF. Mnozí to nikdy nepřiznají, neboť to bylo součástí nepsaných dohod, sofistikované obchodní strategie a méně či více viditelných aliancí. 

Ať už jde o historické vazby na skupinu J&T, Daniela Křetínského, stavební skupinu Syner Kellnerova libereckého kamaráda Petra Syrovátky, Kaprain Karla Pražáka, nebo maltské fondy Tuffieh Jana Blaška, který byl svého času Kellnerovým hlavním investičním bankéřem a který mnoho let rozvíjí zejména zdravotnickou skupinu EUC a logistickou společnost CS Cargo. A mnoho dalších. Ty všechny teď čeká dost možná těžší zkouška než samotnou skupinu PPF. 

O pozoruhodném životním příběhu Petra Kellnera, jeho následovnících i byznysovém odkazu čtěte v novém vydání týdeník Hrot, které vychází v úterý 6. dubna. 

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní