Česko na turisty stále čeká. Nejvíce trpí Praha

Čerstvé statistiky ukazují, že z Česka zmizeli turisté z Číny. Trh zachraňují z cizinců jen Němci a Slováci.

Česko na turisty stále čeká. Nejvíce trpí Praha
ilustrační foto | Michal Čížek týdeník HROT

Turisté se do Česka vracejí jen velmi pomalu. Jakkoli vypadají čísla statistiků povzbudivě, provozovatelé hotelů, zejména v Praze, v reálu zažívají už druhou hubenou sezonu. Česko zachraňují zahraniční cestovatelé z Německa a ze Slovenska, turisté z Asie se ze statistik vytratili.

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 1 568 453 lidí. To znamená, že meziročně došlo k výraznému růstu o 51,3 procenta. Počet zahraničních hostů se zvýšil na 230 089 osob, což představuje meziroční růst dokonce o 79,1 procenta. Výrazné meziroční zlepšení ve druhém čtvrtletí letošního roku však bylo způsobeno nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy kvůli pandemii byla Česká republika v podstatě vymazána z turistických map.

„Vzhledem k tragickému prvnímu čtvrtletí letošního roku je i přes zlepšující se trend zřejmé, že letošní rok se pro ubytovací zařízení nevyvíjí dobře. Nejhorší situace panuje v Praze, která je výrazně závislá na zahraničních hostech,“ řekl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. 

Co se zahraničí týká, nejvíce přijíždějí Němci a Slováci, třetí Poláci jsou za nimi s velkým odstupem. V posledních letech se pro Prahu stávali klíčoví i Číňané. Na incomingovou turistiku z této země se zaměřovalo mnoho cestovních kanceláří, pro hoteliéry vycházely speciální manuály, jak k Číňanům přistupovat. A právě turisté z této země z Česka nyní skoro zmizeli. Pro srovnání: ve druhém čtvrtletí 2019 navštívilo Českou republiku celkem 183 878 čínských turistů. Letos jich do země ve druhém čtvrtletí zavítalo jen 434.

Údaje jsou podobné i u ostatních asijských zemí, i když propad není nikde tak citelný. Z Asie se celkově do první desítky zemí, z nichž sem míří turisté, neprobojovala žádná.

Situace mimo hlavní město vypadá lépe, protože ji zachraňují tuzemští dovolenkáři, ani tak ale není kdovíjak skvělá. „Počet hostů vykázal obří růst a i další ukazatele vypadají v meziročním srovnání fantasticky. Nicméně ve skutečnosti se cestovní ruch vzpamatovává z tak tvrdého knokautu, že ani nárůsty o desítky procent nejsou dostatečné k zotavení tohoto těžce zkoušeného odvětví naší ekonomiky,“ doplnil Štěpán Křeček.