Česko je třetí „nejveganštější“ zemí Evropy

Na milion Čechů připadá 21,6 vegetariánské či veganské restaurace. Jde o třetí nejvyšší hodnotu v Evropě

Česko je třetí „nejveganštější“ zemí Evropy
ilustrační foto | Shutterstock.com

Výrobce veganských doplňků stravy Mint zveřejnil žebříček evropských zemí nejpřívětivějších k vegetariánům a veganům. Česko s tradicí masité stravy se překvapivě umístilo na třetí příčce. Na milion obyvatel zde připadá 21,6 restaurace zaměřené na bezmasé stravování, více než v Německu či Rakousku. 

Metodika hodnocení nebyla nijak sofistikovaná. Mint využil seznam restaurací v jednotlivých zemích zveřejněný portálem HappyCow. V Česku jich server eviduje 232. Ty pak přepočetl na počet obyvatel.  

Autoři očekávali, že žebříčku budou dominovat země s malým počtem obyvatel a také že hodnota bude klesat směrem na východ. To se potvrdilo u prvního Islandu s 38 restauracemi na milion obyvatel (jde o teoretický výpočet, Island milion obyvatel nemá) i druhého Portugalska s 24,2 restaurace. Umístění Česka je však překvapilo.

 

 „Zajímavé je, že sousední Slovensko se také umístilo velmi vysoko. Zeptali jsme se na to několika českých přátel, ale nemají pro to vysvětlení,“ uvádí web. 

Dalším předpokladem bylo, že většina restaurací v Česku bude spíše vegetariánská, nikoli výhradně veganská, tedy vyhýbající se jakýmkoli živočišným produktům včetně mléka či medu. Ani to se však nepotvrdilo. „Čtyřicet procent restaurací je veganských, což je podobné jako v jiných zemích typu Velké Británie,“ uvedla společnost. 

Právě Velká Británie s 21,3 restaurace na milion obyvatel se umístila na čtvrté příčce před Lucemburskem s 19 provozovnami. Na chvostu žebříčku skončily naopak hlavně balkánské státy. Úplně poslední je Albánie s jedinou restaurací, v přepočtu tedy 0,3 rostlinné provozovny na milion Albánců.