Česko by se mělo orientovat na Moskvu, tvrdí organizátor pražských protivládních protestů

Média na mne útočí, že pracuji ve prospěch Ruska, řekl hlavní organizátor pražských protestů Ladislav Vrábel pro srbskou mutaci ruské propagandistické mašiny Sputnik.

Česko by se mělo orientovat na Moskvu, tvrdí organizátor pražských protivládních protestů
Ladislav Vrábel při rozhovoru pro srbskou stanici Sputnik | reprofoto Sputnik Srbija

Vstřícnější publikum si Ladislav Vrábel vybrat nemohl. „Požadujeme, aby Česká republika byla vojensky neutrální a aby se také orientovala směrem na Rusko, především proto, aby si zajistila levný ruský plyn,“ řekl hlavní organizátor pražské protivládní demonstrace ze 3. září moderátorce srbského Sputniku. Během dvacetiminutového rozhovoru pronášel takové a jim podobné požadavky, jimiž přispívá kampani před letošními volbami v České republice.

Přátelská půda

Sputnik je ruská internetová mediální organizace, již stoprocentně vlastní Rossija segodňa, hlavní nástroj oficiální kremelské propagandy. Její srbská mutace je jedna z mála, které na evropské půdě fungují; Evropská komise rozhodla po únorové ruské vojenské invazi na Ukrajinu, že bude weby mateřské i dceřiné firmy v členských státech EU blokovat. 

V Srbsku má Kreml naopak mnoho příznivců, prezidentským palácem počínaje a běžnými obyvateli konče. Kromě tradičního souvěrectví – Srbsko je nejzápadněji položenou zemí, v níž převládá pravoslavné vyznání – se na tom podílí i rozčarování Srbů z politiky Západu vůči Kosovu. Historicky srbské území získalo po válce z konce 20. století – proti vůli Bělehradu a za pomoci Západu – de facto samostatnost.

Pro Vrábela je srbská mutace příznivým místem k ventilování názorů i z osobních důvodů. Jeho žena pochází ze Srbska a on sám tamní jazyk ovládá (ačkoli rozhovor vedl na žádost moderátorky v češtině za pomoci tlumočníka).  

Na serveru odyssey.com, jenž slouží jako platforma ke sdílení videí (ovšem otevřená, na rozdíl od  populárního YouTube), má kanál Sputnjik.Srbija něco přes čtyři tisíce sledujících; rozhovor od pondělka zhlédlo necelých 900 lidí.

Cenní spojenci

Vrábel během interview mimo jiné řekl, že si jeho neformální hnutí cení spolupráce „se Slovenskem“. Podle jeho slov spolupracuje s tamním řidičem kamionu Martinem Klieštincem (proslavil se organizací slovenské demonstrace, jejíž účastníci požadovali oběšení tamní prezidentky Zuzany Čaputové). Jiným jeho slovenským spojencem je Ján Baránek, politolog a anglista/amerikanista, jenž má za to, že jeho názory jsou dnes kriminalizovány.

Vrábel vyjádřil podiv – v rozhovoru s ruskou propagandistickou stanicí na půdě největšího evropského spojence Ruska – nad tím, že mainstreamová média píší o tom, že prosazuje ve vlasti zájmy Moskvy.

Kardinální otázka, jestli je pouze užitečným idiotem Kremlu, nebo jestli užitečný prostě není, zůstává nezodpovězena, alespoň oficiálně.