České pivní idoly na tahu světem

Budvar s potštejnským Clockem se vydávají napojit brexitem vyšťavené britské pivaře. A nejen je,

České pivní idoly na tahu světem
Čeští pivní idolové: (zleva) Jiří Andrš a Jakub Sychra z potštejnského Clocku spolu s „budvarákem“ Alešem Dvořákem uvařili první společné pivo, které národní podnik vyveze za hranice. | foto Hynek Glos, týdeník Hrot

Zatímco Češi hledali v populární televizní soutěži SuperStar, Britové volili Pop Idol. Od tohoto týdne mohou v brexitem vysušených pubech a supermarketech začít uctívat české idoly, ovšem nikoli pěvecké, nýbrž pivní. Budějovický Budvar posunul na nadnárodní úroveň spolupráci, kterou má s tuzemskými řemeslnými výrobci a v jejímž rámci sládci národního podniku vaří společné speciály s minipivovary. Výsledek kooperace nyní Budvar poprvé vyváží i za hranice, vedle Německa a Švédska bude pivo nazvané Bohemian Idols k dostání i v britských hospodách.

Za „českými idoly“ stojí sládci Aleš Dvořák z Budvaru a Jakub Sychra z potštejnského „futuristického“ pivovaru Clock. Právě v malebné obci na Královéhradecku pivo uvařili. Základem novinky je kombinace dvou chmelových odrůd, Saaz Late a Kazbeku s citrusovou příchutí, která je typická pro piva typu IPA. „Myšlenkou tohoto piva je zkombinovat nové chmely se sladem a kvasnicemi Budvaru, a dát tak klasickému českému ležáku nový rozměr, aby přitom zůstaly zachovány základní kvality vaření piva,“ vysvětlil Dvořák.

V Berlíně se nové pivo už neoficiálně představilo před dvěma týdny v rámci festivalu řemeslných pivovarů Beer Week, do regulérní distribuce však půjde až v polovině října. Bude k dostání jak v půllitrových plechovkách, tak v třicetilitrových sudech pro gastronomii. Bohemian Idols budou čepovat třeba v bristolské trendy hospodě Left Handed Giant. Ta vznikla před dvěma lety v industriální budově v centru města za pomoci crowdfundingové kampaně, kdy 1500 investorů dalo dohromady 450 tisíc liber. Ve Stockholmu zase bude třeba v nabídce turistickými průvodci doporučovaného baru Central, což je však podle švédského zvyku spíš stylová restaurace než pivnice, na kterou jsme zvyklí v Česku (nebo v Británii).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit