České dráhy Leo Express nekoupí

Majitel žlutočerných vlaků Leoš Novotný bude muset hledat jiného investora.

České dráhy Leo Express nekoupí
Leo Express | Tomáš Turek týdeník HROT

Námluvy mezi společnostmi Leo Express a Českými drahami (ČD) jsou u konce. Týdeníku Hrot to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Informace má k šéfovi LeoExpressu Leoši Novotnému doputovat v pondělí.

„České dráhy se jako obchodní firma zajímaly o to, zda by případná koupě Leo Express byla pro rozvoj jejich byznysu přínosná a výhodná. V této věci proběhly standardní procesy a obchodní jednání a své rozhodnutí ČD oficiálně oznámí příští týden,“ odpověděla Hrotu mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

České dráhy nikdy otevřeně nepřiznaly, že o koupi LeoExpressu vážně uvažují. Mapovaly terén na trhu, poohlížely se po akvizicích a jejich snaha se setkala s odezvou podnikatele Leoše Novotného staršího. Ten nastoupil do vedení Leo Expressu na sklonku loňského roku a vytkl si za cíl firmu postavit na nohy, tedy hledat nové příležitosti a investory. Kvůli možné koupi vznikl v ČD tým, který velmi pravděpodobně po pár měsících oťukávání koupi nedoporučil.

Leo Express vloni v srpnu oznámil, že byl poprvé po šesti letech v zisku. Šlo o 2,5 milionu korun, čili spíše kladnou nulu. Předtím prodělával ročně desítky milionů. Nejhorší výsledek v podobě minus 135 milionů zaznamenal v roce 2014. Firmu trápí konkurence s Českými drahami na trati z Prahy do Ostravy, daří se jí naopak v autobusové dopravě nebo na zahraničních trzích v Polsku, na Slovensku a v Německu, kde pracuje na železnici pro společnost Flixbus.

Firma má také objednány tři soupravy od čínského výrobce CRRC a opci na dalších 30 vlaků. Čína by se díky české homologaci dostala na evropské koleje. Kontrakt má mít hodnotu až pěti miliard korun. První vůz měl Leo Express nasadit v polovině letošního roku, zatím tak ale neučinil.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní