Česká firma Solek staví v Chile solární elektrárny za půl miliardy

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, dokončuje v Chile výstavbu čtyř solárních elektráren s celkovou kapacitou 31,4 megawattu (MW). Přibližná hodnota dokončených elektráren se bude pohybovat kolem 660 milionů korun.

Česká firma Solek staví v Chile solární elektrárny za půl miliardy
Solární park skupiny Solek v Santa Laura, Chile | foto Archiv

Elektrárny se nacházejí v regionu střední Chile kolem hlavního města Santiaga. V současné době jsou všechny elektrárny již připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi. Do roku 2023 chce Solek v Chile postavit minimálně 110 megawattů fotovoltaik za 85 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun). Úvěr firma čerpala od francouzské investiční banky Natixis

Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile, k dalším lokalitám realizovaných fotovoltaických parků patří Česko, Slovensko či Rumunsko.

Od svého založení skupina Solek realizovala více než dvě desítky projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 87 MW. Nyní má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 360 MW. Současnou strategií je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale i vlastnit a provozovat.