Česká firma Solek postaví s americkým gigantem BlackRock obří solární parky v Chile

Český výrobce a provozovatel solárních elektráren, společnost Solek Zdeňka Sobotky, dotáhl svůj životní obchod. Pro přední americký investiční fond má v Chile vybudovat solární elektrárny s výkonem až 200 MW. 

Česká firma Solek postaví s americkým gigantem BlackRock obří solární parky v Chile
Solární park skupiny Solek v Santa Laura, Chile | foto Solek

Sobotka uzavřel rámcovou smlouvu prostřednictvím své chilské dceřiné společnosti Solek Latam Holding s fondem Global Renewable Power Fund III (GRP III) americké investiční korporace BlackRock. Týká se projektování, výstavby a prodeje solárních projektů v Chile. Součástí transakce je i dohoda, že Solek bude tyto projekty následně také provozovat a servisovat a Aediles Capital bude v zastoupení fondu BlackRock Global Renewable Power Fund III dohlížet na správu těchto aktiv.

„V BlackRocku jako předním světovém investorovi do obnovitelných zdrojů získáváme stabilního a renomovaného partnera, který bude tvořit dlouhodobý odbyt pro naše služby. Jde o významný strategický krok k navázání spolupráce s předními infrastrukturními investory, kteří jsou klíčoví pro další růst skupiny Solek, a to nejen v Chile, ale i dalších zemích,“ komentuje dohodu Zdeněk Sobotka, zakladatel a ředitel energetické skupiny, kterou Sobotka založil v roce 2010.

Dnes firma podniká ve čtyřech státech v Evropě a Jižní Americe. Aktivní je hlavně v jihoamerickém Chile, nedávno ale zahájil projekty také na Kypru a aktuálně po světě zaměstnává přes 200 lidí.  

Podle dohody skupina Solek bude realizovat až 28 individuálních projektů fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu až 200 MW. To je pro představu zhruba pětina temelínského bloku.

Firma se postará i o jejich provoz a zajistí pravidelnou údržbu a rychlý odborný servis. Všechny projekty budou vybudovány a připojeny do sítě v rámci chilského programu PMGD/PMG (projekty distribuované výroby elektřiny), který je jedním z pilířů strategie země, jež se má do roku 2050 stát uhlíkově neutrální. 

V přípravné fázi výstavby jsou již projekty solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 34,5 MW. Patří mezi ně elektrárna Colchagua, která se nachází jižně od hlavního města Santiaga, a další elektrárny, jako jsou Nancagua, El Palqui, Valparaiso a Itihue, které jsou umístěny do oblastí s dobrým slunečním zářením.