Česká firma bude řídit dobíjení elektromobilů v Göteborgu

Skupina Unicorn zvítězila v tendru na správu dobíjecích stanic v druhém největším městě Švédska

Česká firma bude řídit dobíjení elektromobilů v Göteborgu
ilustrační foto | ChargeUp

Ve švédském Göteborgu je zhruba stejný počet dobíječek pro elektromobily jako v celé České republice. Koordinovat dobíjení až 1,5 tisíc z nich bude digitální platforma ChargeUp od IT společnosti Unicorn Vladimíra Kováře. 

Společnost zvítězila ve výběrovém řízení městské společnosti Göteborg Energi. ChargeUp začne v Göteborgu naplno fungovat od letošního září. 

„Cílem Göteborg Energi bylo získat jednotnou platformu pro kontrolu a řízení naší veřejné nabíjecí sítě, ale i dalších nabíjecích stanic ve městě. Současně chceme mít systém otevřený s možností kdykoli připojit další dobíjecí body,“ komentoval podepsání smlouvy manažer Göteborg Energi Roger Sundemo.

ChargeUp se skládá v zásadě ze dvou částí. Na jedné straně jde o uživatelskou aplikaci pro řidiče, která má zajistit pohodlné dobití. Mnohem robustnější a složitější je však méně viditelný systém koordinující fungování tisíců dobíjecích stanic. 

Platformu používá pro správu, provoz a údržbu stanic v areálu mladoboleslavské továrny také třeba Škoda Auto. Řídí ovšem i nabíječky v brněnské nákupním centru Vaňkovka, v sítí autosalonů Škoda Havex-auto nebo potravinářského řetězec Billa.