Češi že musí šetřit? Na hory se jich chystá víc než před rokem

Obecně přijímanou realitu o drastickém chudnutí Čechů kvůli drahým energiím a inflaci poněkud nabourávají plné horské hotely a sjezdovky

Češi že musí šetřit? Na hory se jich chystá víc než před rokem
ilustrační foto | Shutterstock.com

V letošní zimní sezoně chce vyrazit na hory 28 procent Čechů, což je o pět procent více než před rokem. Většina lidí se chystá do tuzemských lyžařských středisek. Z turistů, kteří plánují dovolenou na horách, jich 15 procent odjede mezi Vánocemi a Novým rokem.

Ukázal to průzkum agentury NMS Market Research z počátku prosince, který si objednala ERV Evropská pojišťovna.

Většina Čechů, kteří si naplánovali zimní pobyt, zamíří do tuzemských zimních středisek. Z lidí, kteří chtějí odjet do zahraničí, se jich nejvíce chystá do Itálie, následují Rakousko a Slovensko. Nejčastěji tam pojedou vlastním autem.

Ačkoli se lyžuje jen pár měsíců v roce, z pohledu počtu škod i jejich závažnosti jde o nejrizikovější sport. U mužů je po fotbalu na druhém místě rizikového žebříčku. U žen dokonce na první příčce. Podle statistik je z lyžování třetina úrazů vážná. U snowboardingu je to dokonce polovina všech případů.

Zvláště v zahraničí je nutné počítat s tím, že je většina zdravotních zařízení soukromá a nelze v nich uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění.

„Velmi důležité je, aby pojištění krylo i škody, které člověk způsobí na svahu někomu jinému. Například v Itálii je tato povinnost daná zákonem,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.