Češi domácí turismus nespasí. Museli by mít osm týdnů dovolené

Stát přijde o 60 miliard korun, nepočítaje náklady spojené se zánikem pracovních míst.

Češi domácí turismus nespasí. Museli by mít osm týdnů dovolené
ilustrační foto | Michal Čížek týdeník HROT

Krize v cestovním ruchu dostala svoji konkrétní hodnotu. Podnikatelé z oboru budou muset letos odepsat plných 157 miliard korun. Procentuálně řečeno trh spadne o padesát procent. Lidé z byznysu vyzývají vládu k nové sérii záchranných kroků.

K číslu dospělo Fórum cestovního ruchu, největší podnikatelský spolek v odvětví s více než 7500 členy. Cizinci podle jeho dat letos neprospí asi 27 milionů nocí v postelích českých hotelů a penzionů. 

Pokud se 157 miliardový výpadek převede na příjem pro veřejné rozpočty, tak letos z turismu nepřiteče obcím, krajům a státu ve srovnání s rokem 2019 nejméně 60 miliard korun. A to ještě nejsou započteny výdaje státu spojené s možným zánikem až 200 tisíc pracovních míst.

Naději, že tyto ztráty mohou nahradit Češi cestováním po vlastní zemi, vyvracejí poslední analýzy: aby se tak stalo, museli by mít čeští občané možnost čerpat až osm týdnů dovolené ročně, a navíc v rodinných rozpočtech vyšetřit na cestování minimálně 25 tisíc korun navíc.

Stát se snaží oboru pomoci. Zařadil ho do nižší sazby DPH, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová plánuje vydávat státní poukázky na dovolenou. K zabránění větší zkázy, jež by negativně ovlivnila města, regiony, lázeňství, či dokonce i domácí turistiku, ale dosavadní kroky podle Fóra nestačí. Apeluje proto na vládu, aby přijala i další opatření. 

Požaduje třeba dotažení slibu s poukázkami formou státního příspěvku ve výši pět tisíc na dovolenou v Česku pro významnou část obyvatelstva, která bude pro tento účel vládou vybrána. Chce také posílit rozpočet státní agentury CzechTourism kvůli podpoře domácího cestovního ruchu a ve druhé polovině roku také zahraničního příjezdového ruchu.

Podnikatelé zároveň chtějí nechat vypracovat program Národní podpory cestovního ruchu, který by podpořil nejvíce postižené regiony a segmenty odvětví a připravil koncepci dlouhodobé konkurenceschopnosti a zákona o cestovním ruchu.