Češi se vracejí k nákupu letní dovolené s velkým předstihem

Před koronavirovou pandemií si Češi vybírali zájezdy k moři s velkým předstihem. V rámci takzvaného firste minute byla některá oblíbená místa v zahraničních letoviscích vyprodaná dlouho dopředu. Ale covid-19 přiměl Čechy takové plánování opustit a spíše se orientovat na zájezdy last minute – na poslední chvíli.

Češi se vracejí k nákupu letní dovolené s velkým předstihem
Pláž v Chorvatsku, ilustrační foto | Shutterstock.com

Podle aktuálního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu to ale vypadá, že se nemalá část českých domácností k výběru zájezdu s několikaměsíčním předstihem znovu vrací. Přibližně pětina dotázaných plánuje, že si letní dovolenou pořídí do konce dubna. A třináct procent Čechů chce dokonce nákup stihnout v rámci first minute nabídek do konce února.

Před pandemií se přitom v rámci first minute nabídek prodala i polovina všech letních zájezdů. Z průzkumu dále vyplynulo, že asi třetina Čechů naopak vyčká až na last minute nabídky a 39 procent Čechů dovolenou zatím neplánuje vůbec.

Vzhledem k tomu, že v rámci first minute lidé nakupují zájezdy i více než půl roku dopředu, roste riziko, že nakonec nebudou moci na dovolenou odcestovat. Především rodiny s dětmi si proto pořizují pojištění storna, kdyby se zájezdu nemohly z nějakého důvodu zúčastnit.

Pojištění na rozvod

Pojištění storna lze uplatnit na mnohé nahodilé události, jako je například onemocnění nebo úraz, komplikace při těhotenství, nezaviněná ztráta zaměstnání, rozsáhlé poškození bydliště či konání opravné zkoušky ve škole. Vztahuje se i na takové situace, kdy klient nemůže na dovolenou odjet kvůli rozvodovému řízení, které bylo zahájeno po uzavření pojistné smlouvy a jehož účastníci měli na zájezd vyrazit spolu. 

„Samozřejmostí je zrušení cesty z důvodu onemocnění covidem-19. To se vztahuje na samotné onemocnění, případnou hospitalizaci, ale i osobní preventivní karanténu kvůli kontaktu s nakaženým,“ uvedl Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny, která spolupracuje s většinou největších tuzemských cestovních kanceláří.